Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşları, böbreklerinizde bulunan tuzlardan oluşan sert mineral birikintileridir. Böbrek taşı düşürmek genellikle kalıcı hasara neden olmaz, ancak çok acı verici olabilir. Böbrek taşı düşürmek nasıl bir his? Hastalar şunları yaşadıklarını bildirmektedir:

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Kaburgaların altında yanlarda ve sırtta keskin, şiddetli ağrı
 • Karnın alt kısmında ve kasıklarda ağrı
 • Gelip giden ve şiddeti değişen ağrı

Sonuç olarak, bu taşlara sahip olan kişiler genellikle böbrek taşlarının nasıl hızlı düşürüleceğini bilmek isterler!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Böbrek Taşını Düşürmek Ne Kadar Sürer?

Böbrek taşlarının düşürülmesi tipik olarak birkaç hafta sürer ve birkaç ay da sürebilir. Böbrek taşlarının geçme süresini iki faktör etkiler:

Boyut

Bir böbrek taşı ne kadar küçükse, geçmesi o kadar kolay olur ve süreç o kadar hızlı tamamlanır. Boyutu 4 mm veya daha küçük olan taşların geçmesi ortalama 31 gün sürer. 4 ila 6 mm arasında olanlar tedavi gerektirebilir ancak yaklaşık 45 gün içinde geçme eğilimindedir.

Konum

Taşın üreterde bulunduğu yer de taşın geçme süresini etkiler. Üreterin sonunda mesaneye yakın olanlar böbreğe yakın olanlara göre daha hızlı geçer.

Bobrek Tasi Nasil Dusurulur
Bobrek Tasi Nasil Dusurulur

Böbrek Taşı Düşürmeyi Nasıl Hızlandırabilirim?

Böbrek taşını düşürmeye nasıl yardımcı olabileceğinizi merak ediyorsanız, aşağıda atabileceğiniz beş adımı bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları böbrek taşını kırmaya ve hareket ettirmeye yardımcı olur; diğerleri ise ağrıyla savaşmanıza yardımcı olur, çünkü rahatsızlık içinde olmak zamanın durduğunu hissettirebilir.

 • Bol sıvı tüketin
 • Aktif kalın
 • Gerektiğinde ve belirtildiği şekilde ağrı kesici ilaç alın
 • Ağrı kesicilerin etkisini göstermesini beklerken ağrınızı azaltmak için sıcak bir banyo veya duş alın
 • Üreteri genişletmek için doktorunuz tarafından reçete edilirse ilaç alın

Böbrek Taşının Geçmek Üzere Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Genellikle, bir böbrek taşı geçmeye yaklaştıkça, idrara çıkma ile ilgili sorunlar yaratır. Bu, sık ve acil idrara çıkma ihtiyacını ve akışla ilgili sorunları içerebilir. İdrar yaparken ağrı, ilerleyen bir böbrek taşının başka bir işaretidir.

Böbrek Taşınız Varsa İçmeni Gereken En İyi Şey Nedir?

Böbrek taşınız varsa bu içecekleri içmek size yardımcı olabilir:

 • Su. Daha fazla su içmek daha fazla idrara çıkmanıza neden olur. Bu da taşın hareket etmesini sağlar ve büyümesini önlemeye yardımcı olur. Su tüketimi için iyi bir hedef günde 2 ila 3 litredir.
 • Narenciye suyu. Narenciye suları sitrat içerdikleri için faydalıdır. Bu, küçük taşların parçalanmasına yardımcı olabilen bir kimyasaldır. Bir taş üzerinde büyük bir etkisi olmayabilir, ancak her küçük parça yardımcı olur. Ayrıca, narenciye sularını ölçülü tüketmek böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Elma sirkesi. Elma sirkesindeki asetik asit böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur.
 • Nar suyu. Nar suyunun böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiğine, taşların ve toksinlerin sisteminizden atılmasına yardımcı olduğuna ve idrar asitlik seviyenizi düşürdüğüne inanılmaktadır, bu da gelecekte taş oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Fesleğen suyu. Bir başka doğal asetik asit kaynağı olan fesleğen suyu böbrek taşlarının parçalanmasına ve ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, besinlerle doludur. Taze veya kurutulmuş fesleğen yapraklarını her gün birkaç bardak çay yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu içeceklerin böbrek taşını düşürmeye ne kadar yardımcı olacağı araştırılmaya devam etmektedir, ancak hepsinin sağlığa başka faydaları da vardır. Yani ölçülü tüketildiklerinde kesinlikle size zarar vermezler.

Böbrek Taşları İçin Ameliyatsız Tedavi

Böbrek taşları için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden fazla cerrahi olmayan tedavi vardır:

 • Kalsiyum kanal blokerleri. Daha çok yüksek tansiyonu kontrol etmek için kullanılan bu ilaçlar üreterin spazm yapmasını durdurabilir ve böbrek taşının geçmesine yardımcı olabilir.
 • Alfa blokerler. Kalsiyum kanal blokerlerinde olduğu gibi, bu ilaçlar üreterdeki kasları gevşeterek böbrek taşını geçirmenize ve ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Litotripsi. Bu, bir taşı kırmak için yüksek enerjili ses dalgaları kullanan cerrahi olmayan bir prosedürdür, böylece daha kolay geçebilir.

Böbrek taşının özellikle büyük olması, idrar akışını engellemesi veya bir enfeksiyonun eşlik etmesi gibi bazı durumlarda, taşın alınması için ameliyat gerekebilir.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir