Yara İyileşmesi Hızlandırmak İçin Doğal Yöntemler

Yara iyileşmesi, üzerinde düşünmeyi bıraktığınızda etkileyici bir süreçtir. Sıfırdan yeni doku yaratıyorsunuz. Cildinizi yatırıyorsunuz, hasarlı kan damarlarını onarıyorsunuz, şantiyeye gelmeleri ve yaralı bölgeyi yeniden yapmaları için düzinelerce bağışıklık sistemi aracısı alıyorsunuz. Ve çoğu durumda, harika bir iş çıkarırsınız. Kanama durur, yara iyileşir, iz kalmaz ve hasarlı doku yeni gibi görünür ve çalışır.

Ama bunu şansa bırakmak zorunda değilsin. Bir yarayı hızlı bir şekilde iyileştirmenin birçok doğal yolu olduğu ortaya çıktı. Not: Bunlar evde tedavi edebileceğiniz küçük yaralar için önerilerdir. Yaranız aşağıdaki özelliklerden herhangi birini gösteriyorsa tıbbi yardım almayı düşünün:

  • Dikişsiz iyileşmeyen pürüzlü veya düzensiz kesikler
  • Kanamayı durdurmayan açık açıklıklar
  • Aşırı ağrı
  • Yabancı objeler
  • Enfeksiyon belirtileri (kötü koku, geçmeyen ağrı, iyileşmeyen yaralar)
  • Hayvan ısırıkları

İyi haber şu ki, çoğu yara o kadar ciddi değildir ve evde iyi bir şekilde tedavi edilebilir. Yapmanız gerekenler:

Yara Iyilesmesi Icin Dogal Yontemler
Yara Iyilesmesi Icin Dogal Yontemler

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Daha Fazla Protein Tüketin

Vücudun ciddi bir yanığa nasıl tepki verdiği, vücudun genel olarak yaralara nasıl tepki verdiğinin aşırı bir göstergesidir. Metabolik aşırı hıza girer ve yara veya yanık iyileşmesi sırasında metabolik hızı destekleyen en önemli besinlerden biri proteindir. 1 Kilo başına en az 1,5 gram proteine ​​ihtiyacınız var ve daha da ileri gidip vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gram almanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Hayvansal protein yükleyin: et, yumurta, süt ürünleri, deniz ürünleri.  Normal protein alımınızı tamamlamak için her öğünde 10-20 gram peynir altı suyu izolatı eklemek, özellikle peynir altı suyu güçlü ve verimli bir protein kaynağı olduğundan, rakamları tutturmanın güzel bir yoludur.

Daha Fazla Kolajen Tüketin

Sadece “protein” yeterli değildir. Bu önemlidir, ancak belirli bir protein türü de çok önemlidir: kolajen. Cildimiz kolajenden yapıldığından, iyileşirken neden daha fazla kolajen ihtiyaç duymanız sezgisel bir düzeyde mantıklıdır. Tıpkı bir ağırlık antrenmanından önce kolajen almanın, etkilenen bağ dokusunda biriken kolajen miktarını artırabileceği gibi, bir yaradan iyileşirken fazladan kolajen yemek, yaralı bölgede kolajen birikimini ve oluşumunu artırabilir. Basitçe söylemek gerekirse, yaralar kolajen taleplerini artırır. İyileşirken her gün 20 gram kolajen hedefleyin.

Magnezyum Yağı Uygulayın

Magnezyum yağı gerçekten yağ değildir. Kaygan, yağlı bir his veren suda çözünmüş magnezyum klorürdür. Cilde uygulandığında, seviyeleri %60’ın üzerinde artırmaya yetecek kadar magnezyumu emersiniz. Magnezyum yağının aynısefa kremine eklendiğinde pişiğin iyileşmesini hızlandırdığı gösterildi.

Magnezyum klorür yağı yapabilir veya satın alabilirsiniz. Bunu yapmak için magnezyum klorür satın alın, bir sprey şişesini yaklaşık 3/4 oranında doldurun ve ılık damıtılmış, kaynak veya ters ozmoz suyuyla kaplayın. Çözünmesi için çalkalayın, ardından cildinize uygulayın. Özellikle yaranın üzerine biraz acıyabilir, ancak iyileşmeye yardımcı olmalıdır.

Bal Sürün

Bal, antioksidan bileşikleri, asiditesi, doğal hidrojen peroksit üretimi ve ozmotik etkisi sayesinde geniş spektrumlu bir antibakteriyel madde ve doku iyileşmesinin genel bir destekleyicisi olarak hareket ederek yaralar üzerinde iyi çalışır. Neden işe yaradığının tüm nedenlerini çözemediler, ancak bal yara iyileşmesini hızlandırıyor gibi görünüyor.

Manuka balı, yara iyileştirici özellikleri nedeniyle övgülerden aslan payını alıyor, ancak daha iyi balların olduğuna dair oldukça iyi kanıtlar var. Örneğin karabuğday balı, yakın zamanda yapılan bir çalışmada, en fazla yara iyileştirme potansiyeline sahip en yüksek bileşik seviyelerine sahip olduğu tespit edildi.

Çörek Otu Yağı Sürün

Çörek otu yağının etkili bir yara iyileştirme hızlandırıcı olduğu ortaya çıktı – özellikle bal ile birlikte.  Yaraya veya kazımaya birkaç damla uygulayın. Balla karıştırmak için ikisini birlikte karıştırın ve ardından uygulayın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir