Pedifen Şurup Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Pedifen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır. Pedifen, ateşi düşürmek ve baş ağrısı, diş ağrısı, artrit, sırt ağrısı, adet krampları ya da küçük yaralanmalar gibi pek çok neden olduğu iltihabı veya ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yan Etkiler

Genellikle Pedifen’in yan etki insidansı düşüktür. En sık görülen yan etkiler gastrointestinal rahatsızlıklardır. Peptik ülserasyon ve gastrointestinal kanama bazen bildirilmiştir. Diğer yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, deri döküntüsü, kaşıntı, uyuşukluk, uykusuzluk, bulanık görme ve diğer oküler reaksiyonlar, aşırı duyarlılık reaksiyonu, anormal karaciğer fonksiyon testi, böbrek fonksiyon bozukluğu, agranülositoz ve trombositopeniyi içerir.

Pedifen’in Kötü Yan Etkileri Nelerdir?

Pedifen’in en yaygın yan etkileri şunlardır:

 • baş ağrısı.
 • baş dönmesi.
 • uyuşukluk, yorgunluk ve huzursuz uyku.
 • susuzluk ve terleme.
 • ellerde ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma.
 • Kulaklarında çınlayan.
 • bulanık görme ve göz tahrişi.
 • sıvı tutma ve ayak bileği şişmesi.
Pedifen Surup Nedir
Pedifen Surup Nedir

Pedifen Ateş Düşürücü Mü?

Ağrı kesici (analjezik) ve ateş düşürücü (antipiretik) olarak sınıflandırılır. Pedifen genellikle kendi adıyla bilinir, ancak onu Advil veya Motrin olarak da biliyor olabilirsiniz. Steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaç olarak sınıflandırılır.

Pedifen Tansiyonu Yükseltir Mi?

Bu, kan basıncınızın daha da yükselmesine neden olarak kalbinize ve böbreklerinize daha fazla yük bindirebilir. Özellikle yüksek dozlarda kalp krizi veya felç riskinizi de artırabilir. Kan basıncını yükseltebilen yaygın olarak şunları içerir: İbuprofen (Pedifen)

Pedifen’i Kimler Almamalıdır?

65 yaş ve üzerindeyseniz, emziriyorsanız veya aşağıdakilere sahipseniz Pedifen’i dikkatli kullanmalısınız:

 • astım.
 • böbrek veya karaciğer sorunları.
 • lupus.
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit.
 • Daha önce midenizde herhangi bir kanama olduysa.
 • yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • arterlerin daralması (periferik arter hastalığı)

Pedifen Ağrı Kesici Midir?

Pedifen, sırt ağrısı, adet ağrısı, diş ağrısı dahil olmak üzere çeşitli ağrı ve ağrılar için günlük bir ağrı kesicidir. Aynı zamanda, suşlar ve burkulmalar gibi iltihabı ve artritten kaynaklanan ağrıları da tedavi eder. Tabletler ve kapsüller olarak ve yuttuğunuz bir şurup olarak mevcuttur.

Pedifen Vücuda Ne Yapar?

Pedifen, hastalık ve yaralanmaya tepki olarak vücudun saldığı maddeler olan prostaglandinlerin üretimini bloke ederek çalışır. Prostaglandinler ağrıya ve şişmeye veya iltihaplanmaya neden olur. Beyinde salınırlar ve ayrıca ateşe neden olabilirler. Pedifen’in ağrı kesici etkileri, bir doz aldıktan hemen sonra başlar.

Pedifen’i Bel Ağrısı İçin Almalı Mıyım?

Sırt ağrısı sizi normal günlük aktivitelerden alıkoyuyorsa, doktorunuz ağrı kesici ilaçlar önererek veya reçete ederek yardımcı olabilir. Tylenol, aspirin veya ketoprofen, ibuprofen (Advil, Motrin) ve naproksen (Aleve) gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler yardımcı olabilir.

Pedifen’i Sırt Ağrısı İçin Alabilir Miyim?

Genellikle sırt ağrılarını hafifletmek için kullanılan ilaçlardır. Reçetesiz ya da daha yüksek dozlarda reçete ile satın alınabilirler ve ibuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve) içerirler. Kaslarda ve hasarlı omurilik diskleri ya da artritik eklemlerin etrafındaki şişme, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bu yazı bilgi amaçlı paylaşılmıştır, mutlaka doktor talimatı ve kontrolünde kullanılmalıdır.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir