Karaciğer Sağlığı İçin Önemli Olan Besinler Nelerdir?

Karaciğer hastasıysanız, diyetiniz bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ayarlanır. Sizin için en iyisinin ne olduğu konusunda doktorunuzla konuşun. Yine de, sağlıklı veya daha sağlıklı bir karaciğer için bazı genel gıda ipuçlarından bahsedeceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dengeli Beslenmek

Vücudunuzun en büyük iç organı önemli bir oyuncudur. Yiyecekleri besine dönüştürmeye yardımcı olur. Ayrıca toksinleri filtreler ve parçalar, böylece vücudunuz onlardan kurtulabilir. Doğru şeyleri yerseniz, karaciğerinizin işini kolaylaştırabilir ve kendinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız protein içeren dengeli bir diyet iyi bir başlangıçtır.

Yapraklı Yeşiller

Serbest radikaller, hücrelerinize zarar verebilecek ve karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilecek moleküllerdir. Antioksidan adı verilen maddeler onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ispanak, lahana ve karalahana gibi yapraklı yeşillikler antioksidanlarla doludur. Ayrıca lif ve karaciğerinizin ihtiyaç duyduğu diğer şeylerle doludurlar.

Karaciger Sagligi Icin Onemli Olan Besinler
Karaciger Sagligi Icin Onemli Olan Besinler

Greyfurt

Bu narenciye favorisi, hücrelerinizi korumaya ve karaciğer hastalığına yol açabilecek iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Ancak yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya akıl sağlığı için bazı ilaçlar alıyorsanız buna dikkat edin. Greyfurt nasıl çalıştıklarını etkileyebilir. Bunlardan herhangi biri için ilaç kullanıyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.

Yulaf Ezmesi

Bu kahvaltı favorisi gibi lif oranı yüksek yiyecekler, karaciğerinizi iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca kan şekerinizi ve elektrolitlerinizi aynı hizada tutmanıza yardımcı olabilirler.

Derisiz Tavuk Göğsü

Karaciğeriniz de dahil olmak üzere organlarınızı oluşturmak ve onları sağlıklı tutmak için vücudunuzun proteine ​​ihtiyacı vardır. Ancak karaciğerinizin çok fazla yağa ihtiyacı yoktur. Yağsız kümes hayvanları (derisiz), ihtiyacınız olan proteini almanın iyi bir yolu olabilir.

Somon

Protein yüklü ama hepsi bu kadar değil. Bu popüler balık aynı zamanda kolesterolünüzü düşürebilen, iltihaplanmayı kolaylaştırabilen ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitlerine de sahiptir. Bunların hepsi karaciğerinize yardımcı olur. Haftada iki ila dört porsiyon somon yemeyi hedefleyin.

Ceviz

Fındık, karaciğeriniz için iyi bir atıştırmalık seçimi olabilir. Özellikle ceviz, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif ile yüklüdür. Ama biraz uzun bir yol kat ediyor. Günde sadece yaklaşık 10 ceviz hedefleyin. Çok fazla yerseniz, yağ ve kaloriler artabilir.

Sağlıklı Yağlar

Tereyağı ve margarin gibi sağlıksız doymuş ve trans yağları diyetinizden çıkarın. Daha iyi seçimlerde yer alın. Örneğin, yemek pişirmek ve fırınlamak için sızma zeytinyağı ve kanola yağı kullanın. Yine de miktarlara dikkat edin. Hafif bir dokunuş yeterli olabilir.

Kahve

Sabah alışkanlığınız sadece gününüze iyi gelmeyebilir, aynı zamanda karaciğerinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir. Bilim adamları neden olduğundan emin değiller, ancak araştırmalar günde birkaç fincanın karaciğer kanseri şansınızı azaltabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca kahvedeki bazı kimyasalların siroz, karaciğer fibrozu ve diğer kronik karaciğer hastalığı türleri gibi durumları yavaşlatmaya yardımcı olup olmayacağını araştırıyorlar.

Yeşil Çay

Bu popüler favori, karaciğerinizi hücre hasarı ve iltihaplanmadan korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve diğer kimyasallar içerir. Düzenli olarak içmek yağlı karaciğer hastalığı, hepatit, siroz ve kronik karaciğer hastalığı riskinizi azaltabilir. Ancak karaciğer hasarı raporları nedeniyle yeşil çay ekstresi takviyelerinden kaçının.

Su

Su, karaciğerinizin %73’ünü oluşturur, bu nedenle, olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için sisteminizde yeterince olduğundan emin olmanız önemlidir. Su eksikliği de böbreklerinize zarar verebilir.

Mevcut bir böbrek veya karaciğer sorununuz varsa, yeni bir yemek planına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Diyet, altta yatan tıbbi sorunların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilirken, yanlış yiyecekler de onları daha da kötüleştirebilir. Doktorunuz, yaşam boyu sağlıklı beslenmenize yardımcı olmak için ihtiyaçlarınıza özel diyet rehberliği önerebilir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir