Evde En Hızlı Öksürük Nasıl Geçer?

Hayatta bir türlü geçmeyen sinir bozucu bir öksürükten daha sinir bozucu çok az şey vardır. Öksürük boğazda basit bir gıdıklama olabilir veya soğuk algınlığı geçtikten sonra oyalanabilir. Biriyle ne kadar süredir uğraşıyor olursanız olun, rahatsızlık, beş dakika içinde öksürükten nasıl kurtulacağınızı merak etmenize ve internette arama yapmanıza neden olabilir. Ne kadar erken, o kadar iyi, değil mi?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tuzlu Su ile Gargara

Öksürüğü hafifletmenin basit bir yolu tuzlu sudur. Yapılan bir çalışmada, öksürük süresini azaltmaya yardımcı olabilir. İlk başta biraz acıtsa da, bu çözüm bakterileri öldürmek, mukusu gevşetmek ve ağrıyı azaltmak için etkilidir. Evde bir tane yapmak için yarım çay kaşığı sofra tuzunu sekiz ons ılık suyla karıştırın.

Zencefil Çayından Yudumlayın

Zencefil, mide bulantısını yatıştırma gücüyle bilinir. Öksürük için de harikalar yaratabileceği ortaya çıktı. Zencefilin öksürüğü azaltmada ve boğaz ağrısını hafifletmede yardımcı olduğu bulundu ve zencefil pastilleri bu amaç için yaygın olarak kullanılıyor. Kök ayrıca, çeşitli koşulların tedavisinde faydalı olan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir, diye ekliyor. Bir çay poşeti kullanarak veya bazı taze dilimlerin üzerine sıcak su dökerek biraz zencefil çayı demleyin.

İçeceklerinize Bal Ekleyin

Öksürüyor ama aynı zamanda canı tatlı bir şeyler çekiyor mu? Şanslısın! Balın tek başına veya bir fincan çayın parçası olarak öksürüğü hafifletmeye yardımcı olduğu bulundu. Ayrıca ağrıyı azaltabilir ve viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bu faydaları elde etmek için bir bardak ılık suya veya sıcak çaya iki yemek kaşığı bal ekleyin.

Evde En Hizli Oksuruk Nasil Gecer
Evde En Hizli Oksuruk Nasil Gecer

Sıcak Bir Banyo veya Duşun Keyfini Çıkarın

Sıcak bir banyoya dalmak, uzun bir günün ardından stres atmanıza yardımcı olmasının yanı sıra tıkanıklık, öksürük ve sinüs basıncı gibi soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletebilir. Bu, sinüslerinizi açmak ve mukusunuzu inceltmek için harika olan buharın nemi sayesinde. Alternatif olarak, etrafınızdaki havaya nem ekleyen ve aynı şeyi yapabilen bir nemlendiriciyi deneyebilirsiniz.

Su

Su herhangi bir günde önemlidir, ancak özellikle öksürüğünüz olduğunda çok önemli olabilir. İyi derecede susuz kalmamak, boğazın arkasındaki ince mukusa yardımcı olabilir ve bu da öksürükte hafif bir iyileşmeye yol açabilir.

Burun Spreyi Deneyin

Öksürüğünüz alerjiden kaynaklanıyorsa, Flonase veya Nasonex’i Allegra, Claritin veya Zyrtec gibi günlük bir alerji hapı ile birlikte denemenizi önerir. Alerji semptomlarını tedavi etmek, postnazal akıntıyı ve buna bağlı öksürüğü çözmenin yaygın bir yöntemidir. Bu, özellikle öksürük en belirgin olduğunda ya da sabah ilk şey olduğunda geçerlidir. Ayrıca öksürüğün mevsimsel veya yıl boyunca olabileceğine de dikkat çekiyor, bu nedenle zamanlamaya dikkat etmek onu tahmin etmenize ve önlemenize izin verecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir