APTT Testi Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğün Ne Anlama Gelir

Kısmi tromboplastin zamanı (PTT; aynı zamanda aktif kısmi tromboplastin zamanı (aPTT) olarak da bilinir), bir kişinin kan pıhtılarını uygun şekilde oluşturma yeteneğini değerlendirmeye yardımcı olan bir tarama testidir. Maddeler (reaktifler) eklendikten sonra bir kan örneğinde bir pıhtının oluşması için geçen saniye sayısını ölçer. PTT, kan pıhtısı oluşumunun önemli bir parçası olan pıhtılaşma veya pıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılan kandaki belirli proteinlerin miktarını ve işlevini değerlendirir.

Vücut dokuları veya kan damarı duvarları yaralandığında kanama meydana gelir ve hemostaz adı verilen bir süreç başlar. Trombosit adı verilen küçük hücre parçaları, yaralanma bölgesine yapışır ve sonra kümelenir (agrega). Aynı zamanda pıhtılaşma kaskadı adı verilen bir süreç başlar ve pıhtılaşma faktörleri adım adım aktive olur. Basamaklı reaksiyonlar yoluyla, fibrin adı verilen iplikler oluşur ve yaralanma bölgesine yapışan ve onu stabilize eden bir ağa çapraz bağlanır. Bu, kan damarlarındaki yaralanmaları kapatmak için stabil bir kan pıhtısı oluşturur, ek kan kaybını önler ve hasarlı bölgelerin iyileşmesi için zaman verir.

Bu hemostatik sürecin her parçası düzgün çalışmalı ve normal kan pıhtısı oluşumu için yeterli miktarda bulunmalıdır. Bir veya birden fazla faktörün miktarı çok azsa veya faktörler görevini tam olarak yapamıyorsa stabil bir pıhtı oluşmayabilir ve kanama devam eder. Bir PTT ile sonucunuz, pıhtılaşma süresi için normal bir referans aralığı ile karşılaştırılır. PTT’nizin pıhtılaşması normalden uzun sürdüğünde, PTT “uzamış” olarak kabul edilir.

APTT Testi Nedir
APTT Testi Nedir

Kanama veya pıhtılaşma olaylarını araştırmak veya kanama veya pıhtılaşma hastalığını dışlamak için (örn. ameliyat öncesi değerlendirme) bir PTT kullanıldığında, genellikle bir protrombin zamanı (PT) ile birlikte sıralanır. Bir sağlık uzmanı, kanama veya pıhtılaşma bozukluğunun nedenini ortadan kaldırmak veya belirlemek için her iki testin sonuçlarını değerlendirecektir.

PT ve PTT gibi pıhtılaşma testlerinin, test ortamında (in vitro) yapay olarak olanlara dayandığı ve bu nedenle vücutta gerçekte olanları (in vivo) yansıtması gerekmediği artık anlaşılmıştır. Bununla birlikte, hemostaz sisteminin belirli bileşenlerini değerlendirmek için kullanılabilirler. PTT ve PT testlerinin her biri, içsel, dışsal ve ortak yollar olarak adlandırılan kaskaddaki farklı kimyasal reaksiyon yolu gruplarının parçası olan pıhtılaşma faktörlerini değerlendirir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Test size kanınızın pıhtı oluşturmasının kaç saniye sürdüğünü söyler. Normal olan, farklı laboratuvarlara göre değişir, bu nedenle, sayılarınızın ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

  • Genellikle sonuçları birkaç saat veya bir gün içinde alırsınız, ancak bu laboratuvarınıza bağlıdır.
  • Bir PTT için tipik bir değer 60 ila 70 saniyedir. Aynı şeyi ölçen aktifleştirilmiş bir PTT (aPTT) testi de vardır, ancak kanınıza daha hızlı pıhtılaşmasını sağlamak için bir madde eklerler. Tipik bir aPTT değeri 30 ila 40 saniyedir.
  • Testi heparin aldığınız için yaptırırsanız, PTT sonuçlarınızın 120 ila 140 saniye ve aPTT’nizin 60 ila 80 saniye olmasını istersiniz.
  • Numaranız normalden yüksekse, kanama bozukluğundan karaciğer hastalığına kadar birçok anlama gelebilir. Doktorunuzun ne aradığına bağlı olarak genellikle aynı anda başka testler de alırsınız.
  • Sayınız normalden düşükse, ki bu sık olmaz, kan pıhtılaşması ve kadınlar için birden fazla düşük yapma şansınız daha yüksek olabilir. Neler olup bittiğini öğrenmek için muhtemelen daha fazla test yaptıracaksınız.

Bilgi amaçlı paylaşılmıştır, mutlaka doktor talimatı ve kontrolünde değerlendirilmelidir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir