Adet (Regl) Olmanın Faydaları

Adet hakkında sürekli endişelenmeye çalışırken, bazen onun güzelliğini unutuyoruz. Gerçekten de bir avuç dolusu ve hiçbir kadın buna karşı çıkmaz! Bazı kadınlar kramplar yaşar, bazıları ruh hali değişimlerinden geçer, bazıları aşırı yemek yerken diğerleri yedi gün boyunca kan kaybeder. Ancak, adet görmenin vücudumuz için genel faydalarını düşünmek için biraz zaman ayırsak ne olur? Adet görmenin 5 faydasına bir göz atalım:

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kardeşlik Bağı

Hepimiz hayatımızın bir noktasında hey, uyum içinde olduğumuzdan bahsetmedik mi? İki kız aynı odayı paylaştığında veya en uzun süredir en iyi arkadaşlar olduklarında veya birlikte çok fazla zaman geçirdiklerinde, aralarında ortak bir bağ bulurlar: dönemler. Ve böylece efsanevi bir dostluğun destanı başlar. Ped paylaşmaktan acıdan şikayet etmeye kadar, kız kardeşlik bağının en güçlü olduğu yer burasıdır.

Sağlığınızın Farkında Olmanızı Sağlar

Bundan önceki yazılarımızda hep bahsetmiştik ve yine söyleyeceğiz: adet görme, doğanın kendisi kadar doğal bir süreçtir. Vücudunuzun size her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığını söyleme şeklidir. Öte yandan, düzensiz adet dönemleri de bize vücudumuz ve kendimize daha iyi bakmak için neler yapabileceğimiz hakkında çok şey söyler.

Regl Olmanin Faydalari
Regl Olmanin Faydalari

Cinsel Dürtünüzü Anlıyorsunuz

Menstrüasyon sırasında vücudumuz çeşitli görünmez değişikliklerden geçerken, bireysel cinsel dürtülerimiz üzerinde de bir etkisi vardır. Bu model, vücudumuzun olası bir cinsel aktiviteye nasıl tepki vereceğini anlamamıza ve belirlememize yardımcı olur. Ayrıca, regl döneminde seks yapmayı seçersek, doğal yağlama nedeniyle eylemden zevk alma ihtimalimiz de vardır. Bununla birlikte, regl döneminde seks kesinlikle kişisel bir seçimdir, ancak bunun yasak olmadığını her zaman bilin.

Ruh Halinizi Daha İyi Yönetmenize Yardımcı Olur

Bu ani gözyaşı nöbetleri konusunda hemen hemen hepimizin kafası karışmıştır. Kendimize “Gerçekten neden ağlıyorum? O sadece gece gökyüzünde bir yıldız!” Ancak aylık adet döngülerimiz nedeniyle, ruh halindeki dalgalanmalarımızın vücudumuzun geçmekte olduğu değişikliklere verilen tepkiler olduğunu anlayabiliyoruz. Bu dalgalanmaların normal olduğunu bilmemize yardımcı olur ve hayır, mantıksız davranmıyoruz!

Öz Bakım İçin En İyi Mazeret

Kabul edelim. Kendimize öncelik vermeme eğilimindeyiz. Kendimizi listede ikinci sıraya koymak için her zaman bir bahane buluruz. Ama regl, kendimize dinlenmenin sorun olmadığını söylemenin en doğal yoludur! Vücudumuzun buna ihtiyacı var.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir