Kadınlarda Pelvik Ağrının Nedenleri ve Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Pelvik ağrı, bacaklarınızın üstünde ve göbek deliğinizin altındaki herhangi bir ağrıyı ifade eder. Pelvik ağrının çeşitli nedenleri vardır – bazıları önemsiz, bazıları ise ciddidir. Pelvik ağrının farkında olmak ve şiddeti, sıklığı veya süresi endişe verici hale gelirse doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Pelvik Ağrının En Yaygın Nedeni Nedir?

Pelvik ağrının en yaygın nedeni adet kramplarıdır. Bunlar normaldir ve rahatsız edici olsalar da endişelenecek bir durum değildir.

Kramplardan veya ağrılı yumurtlamadan kaynaklanan rahatsızlığa aşinaysanız ve bunu her adet döngüsü sırasında yaşıyorsanız, bunu en aza indirgemek için stratejileri tartışmak istemediğiniz sürece doktorunuzla konuşmanıza gerek yoktur. Aynı durum normal bir hamilelik için de geçerlidir.  Ancak pelvik ağrı farklı veya daha şiddetli olabilir. Eğer öyleyse, aşağıdaki sorunlardan birinden kaynaklanıyor olabilir ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Kadinlarda Pelvik Agrinin Nedenleri
Kadinlarda Pelvik Agrinin Nedenleri

Pelvik İnflamatuar Hastalık

PID olarak da adlandırılan pelvik inflamatuar hastalık tipik olarak gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) kaynaklanan komplikasyonlardan kaynaklanır. PID rahimdeki dokuya zarar verebilir ve doğurganlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Kistler ve Fibroidler

Rahim kistleri ve miyomlar kanser olmayan büyümelerdir. Kistler, bir yumurta folikülü yumurtayı serbest bırakamadığında oluşur. Çoğu durumda kistler kendiliğinden iyileşir. Miyomlar belirli bir boyuta ulaştıklarında ağrıya neden olma eğilimindedirler. Ayrıca artan kramplara ve daha ağır adet akışına neden olabilirler.

Endometriozis

Bu bozuklukta rahim dokusu rahim dışında büyür. Çoğunlukla yumurtalıkları, fallop tüplerini ve pelvisi kaplayan dokuyu içerir. Endometriozis, özellikle menstrüasyon sırasında bazen şiddetli ağrılara neden olabilir.

Kanser

Kanser vücutta anormal hücre büyümesini içerir. Yumurtalıklarda, rahimde veya servikste meydana gelirse pelvik ağrıya neden olabilir.

Dış Gebelik 

Normal bir gebelikte döllenmiş yumurta rahmin ana bölümüne yerleşir ve büyür. Dış gebelikte döllenmiş yumurta başka bir bölgeye, çoğunlukla fallop tüpüne yerleşir. Dış gebelik ağrısı, gebeliğin normal şekilde devam etmeyeceğinin ve döllenmiş yumurtanın hayatta kalamayacağının bir göstergesidir.

Düşük

Düşük, gebeliğin 20. haftadan önce kendiliğinden kaybedilmesidir. Gebeliklerin %20 kadarı düşükle sonuçlanır. Düşüklerin çoğu fetüsün normal gelişmemesi nedeniyle meydana gelir.

Pelvik Ağrı Teşhisi

Pelvik ağrı, rahim bölgesindeki donuk ağrıdan kasık bölgesindeki keskin ağrıya kadar uzanan bir spektrumu kapsayabilir. Olağandışı veya yoğun pelvik ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.  Kadınlarda pelvik ağrı nedenlerini belirlemek için çeşitli testlerden herhangi birini isteyebilirler. Bunlar şunları içerir:

 • Gebelik testi
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) kontrol etmek için vajinal kültür
 • Pelvik veya abdominal röntgen
 • Ultrason görüntüleme
 • Karın ve pelvisteki yapıları görüntülemek için tanısal laparoskopi
 • Rahmi incelemek için histeroskopi
 • Kolon ve rektumun bazı kısımlarını görüntülemek için kolonoskopi veya sigmoidoskopi
 • Dışkıda kan olup olmadığını kontrol etmek için dışkı guaiac testi

Farkındalık ve Pelvik Ağrı Teşhisi Önemlidir

Pelvik ağrının hem küçük hem de ciddi nedenleri olabilir. Olağandışı pelvik ağrının farkında olmak ve sorunun teşhis edilmesi için doktorunuza başvurmak, uygun tedavi ve rahatlama sağlamanın en iyi yoludur.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir