Elma Kurusunun Faydaları

Günde bir elma mucizevi bir tedavi olmayabilir, ancak bu sonbaharın favorisi harika bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Doğrudan meyve bahçesinden gelen bir elmanın tadı eşleştirilemezken, kurutulmuş elmalar kullanışlı ve kompakt bir seçenektir. Kurutulmuş elmalar, birkaç dikkate değer istisna dışında, daha sulu muadillerinin besinlerinin çoğunu sağlar.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Elma Kurusu Faydaları

Elmalar hem çözünmez hem de çözünür lif kaynağıdır. Çözünmeyen lif, sindirim sisteminizi sağlıklı tutar ve çözünür lif, kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur. Bir orta boy taze elma, 4 gram lif veya günlük lif önerinizin yaklaşık yüzde 15’ini içerir. 1/3 fincan susuz elma porsiyonu 2,5 gram lif sağlar. Taze elmalar az miktarda C vitamini sağlar. Kurutulmuş elmalar sağlamaz, çünkü C vitamininin çoğu kurutma işlemi sırasında kaybolur. Elmanın kabuğu, lif ve antioksidanlar içeren, besin açısından zengindir. Bu faydaları elde etmek için, kabuğu hala olan kurutulmuş elmaları seçin.

Elma Kurusunun Faydalari
Elma Kurusunun Faydalari

Porsiyon

Kurutulmuş meyve kolay, taşınabilir ve kullanışlıdır, ancak porsiyon boyutunun küçük olması dezavantajına sahiptir. Kurutulmuş meyve kalori yoğundur. Bir orta boy elma yaklaşık 80 kalori içerir, ancak 1 bardak kuru elma 209 kaloriye sahiptir. Taze meyvelerdeki su aynı zamanda hacim kazandırır, bu da sizi kurutulmuş çeşitlerden daha hızlı doldurur.

Şeker

Gıda üreticileri genellikle tadı için kurutulmuş meyvelere ekstra şeker ekler. Elmalar bol miktarda doğal tatlılığa sahiptir, bu nedenle bu şeker sadece ekstra kalori ekler. Kendinizi şeker kaplı bir atıştırmalıktan kurtarmak için, satın almadan önce içindekiler listesine bir göz atın. Şeker ilk birkaç malzemeden biriyse, bunun yerine doğal bir seçenek için alışveriş yapın. İşlenmiş elma cipsi konusunda ekstra dikkatli olun. Bunlar ilave şeker ve tuz ile doldurulabilir.

İpuçları

Kurutulmuş elmalar, taze meyvenin yerini tutmayabilir, ancak sağlıklı bir tedavi olabilir. Birkaç kurutulmuş elmayı doğrayın ve kolay bir iz karışımı için tuzsuz fındık ve kuru üzümle karıştırın. Doğranmış elmaları yoğurdunuzun veya sabah yulaf ezmenizin üzerine serpin. Küçük bir porsiyonun uzun bir yol kat ettiğini unutmayın, bu nedenle porsiyon boyutlarını ölçmek için bir ölçüm kaşığı bulundurun ve yılın herhangi bir zamanında bu kompakt, sonbahar meyvesinin tadını çıkarın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir