Yatmadan Önce Soda ve Maden Suyu İçmek Zayıflatır Mı?

Maden suyu, soda tüketmek, sizi daha fazla su içmeye teşvik etmektedir. Bu iyi bir özelliktir çünkü araştırmalara göre suyun kilo kaybında etkili bir içecek olduğu söylenmektedir. Ancak, karbonatlı su herkes için doğru bir seçim olmayabilir.

Ülser gibi mide problemleri olanlar, tansiyon problemi yaşayanlar bu içecek önerilmemektedir. Maden suyu ve soda 0 kaloridir yani herhangi bir kalori alımına neden olmamaktadır. 1 şişe meyveli soda 96, 1 su bardağı meyveli soda ise 78 kaloridir. Bu kalori miktarı maden suyu ve sodanın markasına göre değişkenlik göstermekle birlikte, şişenin üzerinde kalori miktarını görebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Diyetisyenler Ne Diyor?

Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse’ye göre, maden suyunun zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri aktarmaktadır;

Maden suyu, içeriğindeki mineral ve özellikle bikarbonat sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı olarak görev yapmaktadır. Alkali yapısı ile mide asidini nötralize etmektedir. Bu sayede sindirim sistemine faydalı olur ve mideyi rahatlatır. Bu nedenle zayıflama diyeti uygulayanlar için rahatlıkla önerilmektedir.

Soda ve Maden Suyu Zayıflatıyor

240. Amerikan Kimya Derneği Ulusal Toplantısında sunulan 2010 yılı klinik sonucuna göre, su içmenin orta yaşlardaki yetişkinlerde kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edildi. 12 hafta boyunca katılımcılar her yemekten önce 2 bardak su içmişler ve bu durum iştahlarını bastırarak öğün başına aldıkları kaloriyi 95 kaloriden 65’e düşürmüştür. Araştırma sonunda bu şekilde su içenler içmeyenlere göre 2 kilo daha fazla verdikleri gözlemlenmiştir. Maden suyu ve soda içmek ise, suya göre midenizi daha çabuk dolduracaktır, bu sayede kalori alımını sınırlandırarak, sizi zayıflatacaktır.

Yatmadan Once Soda Icmek Zayiflatir Mi
Yatmadan Once Soda Icmek Zayiflatir Mi

‘Sodayı Sade İçin ya da Nane, Fesleğen Ekleyin’

Soda, kalorisiz olması ile diğer içeceklerden daha avantajlıdır. Örnek olarak 340 ml yani 1 kutu kola tüketmek, 150 kalori almanız demektir. Soda seçerken yapay tatlandırılan sodalardan uzak durmanız gerekir. Piyasada sade, limonlu, meyveli birçok soda çeşidi var. Amerikan Journal Halk Sağlığı’nın 2014 yılında yayınladığı çalışmaya göre, meyveli sodalar daha fazla yemenize neden olmaktadır. Pek çok marka sodada limon, portakal ve ahududu gibi doğal lezzetler kullanılmaktadır. En az kalori için, meyveli soda yerine sade sodayı limon ya da portakal dilimi ile veya ezilmiş çilek ile birlikte tüketebilirsiniz. Sodaya katabileceğiniz, fesleğen ve nane gibi otlar da ferahlatıcı etki sağlamaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir