Her Gün Sarımsak Yutmak Faydalı Mı? Günde 1 Diş Sarımsak Yararları

Besin takviyesi sağlamanın yanı sıra, çiğ sarımsağın faydalarının kötü enfeksiyonları tekmelemeyi de içerdiğidir. Sarımsak, mantar, bakteri, parazit ve viral olmak üzere her türlü enfeksiyonla savaşır – kan şekerini düzenler, kan basıncını düşürür ve kolesterolü düşürür. Araştırmalar, istenmeyen herhangi bir yan etki (vücut kokusu veya mide ekşimesi gibi) olmadan en fazla miktarda fayda elde etmek için günde tüketmeniz gereken en uygun çiğ sarımsak miktarının kabaca bir ila iki karanfil olduğunu göstermektedir. Dürüst olmak gerekirse, tüm bu faydaların bu kadar küçük (ve kokulu) bir bitkinin içine sığabileceğini kim bilebilirdi?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Çiğ Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Doktorlar insanların her gün bir diş çiğ sarımsak yemeye teşvik ediyor. Çiğ sarımsak sadece kötü bakterileri, mayaları ve parazitleri ortadan kaldırmaya değil, aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, açlık hissini azaltmaya, yağ yakımını artırmaya, artritik ağrıyı hafifletmeye, kolesterolü düşürmeye ve bağırsak gazını azaltmaya da yardımcı olacaktır. İşte sarımsağı çiğ yenildiği zaman bazı sağlık yararları;

Gunde 1 Dis Sarimsak Yararlari
Gunde 1 Dis Sarimsak Yararlari

Sarımsak Beyniniz İçin İyidir

Çiğ sarımsağın bir yararı, B6 vitamini, manganez, selenyum, c vitamini, demir, potasyum ve bakır dahil olmak üzere vitamin ve minerallerle dolu olmasıdır. Bu güçlü kombinasyon, özellikle bilişsel işlev için iyidir: B6 Vitamini ve magnezyum, ruh halini iyileştirme ve beyin sağlığını iyileştirme ile bağlantılıdır.

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemini Destekler

Bunun için teşekkür etmek için çiğ sarımsakta C vitamini var. Portakaldan daha lezzetli bir bağışıklık güçlendirici için yemeklerinize biraz çiğ sarımsak ekleyin.

Antiinflamatuardır

Sarımsak, çalışmaların kanser hücrelerinin büyüme hızını yavaşlattığını gösterdiği, anti-inflamatuar, kanserle savaşan bir bileşik olan alil sülfürler içerir. Anti-inflamatuar olduğu için, vücudun serbest radikallerden korunmasına da yardımcı olur.

Karaciğeriniz İçin İyidir

Çalışmalar, karaciğeri bazı toksinlerden koruyabildiğini ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu, vücudunuzun toksinleri daha verimli bir şekilde atmasına yardımcı olur ve bu da genel olarak tüm vücuda fayda sağlar.

Kalbiniz İçin İyidir

Düzenli olarak sarımsak tüketmek, kardiyovasküler sağlığa fayda sağlamakla doğrudan bağlantılıdır. Sarımsak kolesterolü düşürdüğü ve kan basıncını normalleştirdiği uzun zamandır biliniyor. Ayrıca, anti-inflamatuar etkileri, bir numaralı katilimiz olan kalp hastalığı riskini azaltmak için büyük bir fayda sağlıyor.

Osteoporoza Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

Yaşlanmayla birlikte özellikle kadınlarda osteoporoz riski artar. Sarımsak tüketmenin buna karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar olduğudur. Sarımsak, kemiklerin osteoporoz gelişme riskinin en yüksek olduğu bir dönem olan menopoza giren kadınlarda östrojen seviyelerini artırabilir. Bazı araştırmalar ayrıca osteoartritin etkilerini yavaşlattığını da gösterdi. Ön çalışmalar umut verici olsa da, bu bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir