Vajinal Kuruluk İçin Doğal Bitkisel Tedavi

Uzmanlar vajinal kuruluğu tanımlamaları gerektiğinde, bunun gerçek bir hastalıktan çok ağrılı bir semptom olduğunu söylerler. Yine de egzersiz, idrara çıkma, oturma ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa ve hatta ağrıya neden olabileceğinden (aynı zamanda disparoni olarak da bilinir) kişinin yaşam kalitesini derinden etkileyebilir.

Neyse ki, vajinal kaşıntı ve kuruluk sorunları, doğru türde profesyonel yardımla etkili bir şekilde çözülebilir. Bu nedenle, kadın hastalıkları ve jinekolojide mükemmel hizmetler arıyorsanız, muayenehanemizden bir randevu alın. Bununla birlikte, bu rahatsız edici semptom hakkında konuşacağız ve etkili vajinal kuruluk tedavi seçeneklerini tartışacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Vajinal Kuruluğun Başlıca Nedenleri

Tipik olarak, vajinal astar uygun şekilde kaygan, elastik ve kalındır. Vajinal kuruluk genellikle, öncelikle hormonal sorunlardan dolayı yağlama durduğunda ortaya çıkar.

Menopoz, bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, kemoterapinin bir yan etkisi veya histerektominin bir yan ürünü vajinal kuruluğa neden olabilir. Daha doğrusu vajinal kuruluk aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Doğum ve emzirme
 • Doğum kontrol hapları veya başka herhangi bir hormon bazlı doğum kontrolü şekli
 • Hormon tedavisi veya kemoterapi gibi spesifik kanser tedavileri
 • Endometriozis ve rahim fibroidlerini tedavi eden bileşikler gibi anti-östrojen ilaçlar
 • Bazı antidepresanlar
 • Bazı antihistaminikler
 • Ooferektomi veya yumurtalık çıkarılması
 • Cinsel uyarılma eksikliği
 • Vücutta kuruluğa neden olan otoimmün bir hastalık olan Sjorgen sendromu
 • Vajinanızın içinde veya çevresinde kullandığınız parfümlü veya kokulu sabunlar, yıkamalar ve spreyler

Menopoz sonrası kadınlarda vajinal kuruluk genellikle vajinal atrofi olarak adlandırılır, burada östrojen eksikliği vajinal astarın incelmesine ve kurumasına neden olur. Uygun yağlama olmadan kadınlar, özellikle cinsel ilişki sırasında vajinal kaşıntı, yanma hissi ve genel vajinal rahatsızlık yaşayabilir.

Vajinal Kuruluk Icin Dogal Bitkisel Tedavi
Vajinal Kuruluk Icin Dogal Bitkisel Tedavi

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluğu tedavi etmeden önce sağlık uzmanlarının, genellikle hastanın tıbbi geçmişine daha yakından bakmakla birlikte fizik muayene bulgularına dayanarak doğru bir teşhis koyması gerekir. Unutmayın, vajinal kuruluk aslında bir semptomdur, bu nedenle doktorların sorunun temel nedenini bulması gerekir. Bu nedenle, sağlık uzmanları temel olarak aşağıdaki testleri yapacaktır:

 • Vajinaya daha yakından bakmak için pelvik muayeneler
 • Hormon seviyelerinin veya diğer sağlık koşullarının birincil sorun olup olmadığını görmek için kan testleri

Bazı durumlarda uzmanlar, enfeksiyonları ve kuruluktan kendilerinin sorumlu olup olmadığını kontrol etmek için vajinal akıntı örneği de alabilir. Gerçek vajinal kuruluk tedavi seçenekleriyle ilgili olarak, etkilenenler birkaç etkili tedavi seçeneği olduğunu duymaktan memnun olacaklardır. Bazı durumlarda, bazı doğal çözümler bile sorunun tedavisinde etkili olabilir.

Doğal Vajinal Kuruluk Çözümleri

Bazıları, bazı yiyeceklerin kadınların yağlanmasını artırabileceğini söylüyor. Ancak, bu iddiaları destekleyecek çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Yine de, yeterince sıvı almak ve yeterince su içmek vücudun nemini korumasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Öte yandan doğal vajinal kuruluk çare seçenekleri arasında zeytin, üzüm çekirdeği, ayçiçeği, sebze ve ilişkiden önce harici kayganlaştırıcı olarak kullanılabilecek hindistancevizi yağları yer alabilir.

Bunların prezervatiflere zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle su bazlı kayganlaştırıcılar kullanmak yine de daha iyi olabilir. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları ayrıca vajinal dokuyu nemli olmaya teşvik ederek yardımcı olmak için düzenli cinsel uyarım önermektedir. Ayrıca, kadınların rahatlamasına ve tam uyarılmaya ulaşmasına yardımcı olmak için hastalar cinsel ilişkiden önce daha uzun ön sevişme yapmak için partnerleriyle konuşmalıdır . Ve yerleştirmeden sonra bile, çiftler bunu ağırdan almalıdır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir