En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar

Öksürük ve soğuk algınlığı, özellikle öksürük nöbetlerini kontrol edemiyorsanız sinir bozucu ve zayıflatıcı olabilir. Boğazınıza bir şey takıldığını hissettiğinizde boğazınızı temizlemeniz normaldir, ancak şiddetliyse daha sonra öksürüğe maruz kalabilirsiniz. Kış aylarında, zayıflamış bağışıklık nedeniyle enfeksiyonlara daha yatkınsınız.

Islak öksürüğünüz varsa, enfekte mukusun dışarı akması gerektiğinden onu bastırmak istemezsiniz, ancak yorucu olduğu için kuru öksürük hafifletmek istersiniz. Burada, kuru ve ıslak öksürük azaltacak bazı yaygın yiyecekleri, bitkileri veya ev ilaçlarını listeledik;

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Zencefil

Zencefil öksürük için popüler bir ev ilacıdır ve iltihap önleyici görevi görür. Bir fincan sıcak zencefil çayı can sıkıcı öksürük ve boğaz ağrınızı hafifletebilir. Zencefil, akciğerlerin kan damarlarını genişleten ve hava yollarının açılmasına yol açan düz kasları gevşeten bazı bileşikler içerir. Öksürüğün giderilmesi için taze zencefili veya taze rendelenmiş zencefili sıcak çayın içine dilimleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, soğuk algınlığı ve griple savaşmanıza yardımcı olabilir. Diğer sağlık yararlarının yanı sıra daha hızlı iyileşme sağlar. Çiğ sarımsak alabilirseniz veya tavuk çorbanıza da ekleyebilirsiniz. Sarımsak, bağışıklığı artıran bileşikler açısından zengindir, tıbbi özelliklere sahiptir ve günlük diyetinizin bir parçası olabilir.

Ham Bal

Ham bal, özellikle solunum yolu şikayetlerinde olmak üzere iyileştirici özellikleri bakımından çok yönlüdür. Öksürüğün süresi ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olacak antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Daha iyi sonuçlar için, iki yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı taze limon suyunu su ile bir çay yapın. Limon bir antioksidan görevi görecektir ve enerjinizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Hizli Oksuruk Kesici Gidalar
Hizli Oksuruk Kesici Gidalar

Zerdeçal

Zerdeçallı süt, Hindistan’da neredeyse her hastalık için kullanılan ünlü ev ilaçlarından biridir. Boğaz ağrısı ve öksürük için güçlü bir ev ilacıdır. Zerdeçal, içerisinde kurkumin bulunduğu için faydalıdır. Curcumin zerdeçal sarı bir renk verir ve anti-inflamatuar özellikler sağlar. Zerdeçal, bağışıklık sisteminizi ve enfeksiyona karşı aktif antikor reaksiyonunuzu güçlendirir. Hızlı rahatlama için zerdeçal içine biraz karabiber ekleyin.

Limon

Limon zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Limon, bağışıklığı artırmaya yardımcı olur ve ayrıca DNA onarımı ve serotonin üretimi için gereklidir. Ilık su ya da çay ile taze sıkılmış bir limon, boğaz ağrınızı ve öksürğünüzü yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Grip sırasında portakal da yiyebilirsiniz. Yüksek C vitamini içermektedir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Ananas

Bunlar sizin için sürpriz olabilir ama ananas güçlü öksürük ilacıdır. Ananasın içerisinde bulunan, iltihap önleyici ve mukolitik (mukusun parçalanması) özelliklere sahip enzimdir. Bu iki özellik, ananası öksürüğü hafifletmek için mükemmel bir gıda yapmaktadır.

Nar Suyu

Taze nar suyu, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklerle doludur. Virüslerle savaşmaya yardımcı olan ve soğuk algınlığının süresini %40’a kadar azaltan flavonoid antioksidanlar içerir. Nar suyunu günlük olarak taze içebilir veya smoothie’lere veya bitki çaylarına ekleyebilirsiniz.

Sıcak Çay

Sıcak çay (yeşil, siyah ve normal) öksürük veya soğuk algınlığınız olduğunda en iyisidir. Antioksidan bakımından zengin çay, boğaz ağrınızı yatıştırır ve burun geçişini temizlemeye yardımcı olan tıkalı burnunuzdaki mukusu sıvılaştırır. Papatya çayı da içebilirsiniz, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Papatya çayı uykuyu teşvik eder ve bağışıklığınızı korumaya yardımcı olur.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir