Hamilelikte Sağ – Sol Kasık Ağrısı Hangi Cinsiyet

Anne adayı hamilelik sürecinde bebek gelişimi etkisi ile birtakım sorunlar ve ağrılar yaşar. Özellikle gebelik döneminde ilaç kullanımı sınırlı olduğu için bitkisel çözümle bu sorunların geçmesini ararız. Gebelikte kasık ağrısı, mide bulantısı olmazsa olmaz rahatsızlıklardan biridir. Hamile adayları kasık ağrılarının normal mi olduğunu veya kasık ağrısına ne iyi gelir konusunda oldukça endişelidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamileyken anne adayların karşılaştığı problemlerden bir tanesi de kasık ağrısıdır. Vücutta meydana gelen değişimlerle sağ ve sol kasıkta gerçekleşen ağrılar, gebe anne adaylarına sancılı dönemler yaşatır. Kasık ağrıları annelerin sancı çekmesine ve günlük aktivitelerini zorlamaya neden olur. Rahmin büyümesi kasık ve bağırsak bölgesine baskı yapması kasık ağrılarına neden olmaktadır. Ayrıca bebeğin gelişimiyle rahimde daha büyük yer kaplaması ve sol veya sağ bölgeye daha çok yerleşmesi kasık ağrılarına neden olur. Kasık ağrısında ne yapılmalı sorusuna cevap olarak anne adayının ağır yük kaldırmaması ve dinlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca kasık ağrıları 38. hafta ve sonrasında meydana gelirse ve uzun süreli devam ediyorsa bu doğumun habercisi olabileceğinden dolayı doktora başvurulmanız gerekir. Ayrıca doktora danışmanızda ağrıyı geçirecek ilaç tüketimi oldukça zararlı olabilmektedir. Bununla birlikte hamilelikte oluşan gaz sancıları kasık ağrılarına neden olabilmektedir. Kabızlık problemi yaşanması da kasık ağrılarına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Sag Sol Kasik Agrisi
Hamilelikte Sag Sol Kasik Agrisi

Ağrı Cinsiyet Belirtisi Midir?

Bilimsel dayanağı olmamasıyla birlikte sağ kasık ağrıları kız sol kasık ağrıları cinsiyetin erkek olduğu söylenir. Genelde sağ kasık ağrısı çeken anne adayları kız bebek belirtisi olduğunu düşünür. Halk arasında bu düşünce yaygın olsa da kasık ağrılarının sağ veya solda olmasının cinsiyeti belirleyecek unsur olarak bir dayanağı bulunmamaktadır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir