Hamilelikte Sivilce Cinsiyet Göstergesi Midir?

Bir kadının hamileyken yaşayabileceği rahatsız edici semptomların sıkıntısı yoktur. Rahatsızlığa ek olarak, bazı kadınlar daha görünür bir semptomdan da muzdariptir: akne. Burada, hamilelikte sivilce neyin sebep olduğunu, ne zaman başlamasını bekleyebileceğinizi ve ne zaman geçeceğini ve siz ve büyüyen bebeğiniz için güvenli bir şekilde nasıl tedavi edebileceğinizi tartışacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Hamilelik Sivilceleri Ne Zaman Başlar?

Sivilce hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir , ancak onu geliştiren kadınların çoğu, hamileliklerinin 6. haftasında sivilceler görmeye başlar. Bazı kadınlar bu noktada hamile olduklarını bile bilmiyorlar, bu nedenle aknenin ani ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması aslında hamile kaldığınız en erken ipuçlarından biri olabilir.

Hamilelik aknesi tipik olarak birinci ve ikinci trimesterler boyunca sürer ve üçüncü trimesterde temizlenir, ancak bazı kadınların tüm hamilelikleri boyunca sivilceleri olur. İlk üç aylık dönemi sivilce olmadan atlatırsanız, muhtemelen daha sonra geliştirmezsiniz.

Hamilelikte Sivilce Cinsiyet Gostergesi Mi
Hamilelikte Sivilce Cinsiyet Gostergesi Mi

Sivilce Hamilelik Sırasında Neden Ortaya Çıkıyor?

Hamilelik sivilcelerinden iki ana faktör sorumludur. İlk olarak, kadınlar hamileliğin erken döneminde aşırı hormon değişiklikleri yaşarlar. Progesteron adı verilen bir hormon, bir fetüs için ideal bir ortam yaratılmasına yardımcı olmaktan sorumludur, ancak aynı zamanda cildinizdeki bezlerin sebum adı verilen daha fazla yağ salgılamasına (üretmesine) neden olabilir. Progesteron hamilelik sırasında yükseldiğinden, aşırı sebum gözeneklerinizi tıkayabilir ve aknenin 2 ana nedeni olan bakteri birikmesine neden olabilir.

Hamilelik sivilcelerinin ikinci büyük nedeni, hamile kaldığınızda vücudunuzun daha fazla su tutma eğilimidir. Vücudunuz bunu, büyüyen cenini barındırabilmek için yapar. Ancak vücudunuz daha az sıvıdan kurtulduğu için vücudunuzda dolaşan toksinler normalde olduğu gibi salınmaz. Bunun yerine vücudunuz, teriniz ve cildiniz aracılığıyla toksinlerden kurtulmaya çalışarak gözeneklerinizde toksin birikmesine neden olabilir. Bu birikim akneye neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Sivilce Almak, Bir Erkek veya Kız Çocuğunuz Olacağı Anlamına Mı Geliyor?

Hamilelik sivilceleri ve bebeğinizin cinsiyeti için ne anlama geldiği hakkında eski bir eş hikayesi var. Hikayeye göre, hamilelik sivilceniz varsa, kız bebeğinize hamile kalma olasılığınız daha yüksektir çünkü kız bebeğin hormonları sizinkiyle birleştiğinde hamilelik sırasında sivilceye neden olma olasılığı daha yüksektir.

Gerçekte, bu hikayede çok az gerçek var gibi görünüyor. Hamile bir kadın olarak, sizin hormonlarınız (bebeğinki değil) sivilce de dahil olmak üzere ne tür hamilelik belirtileri yaşayabileceğinizi belirler.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir