Erkekler Probiyotik Almalı mı?

Yeterli uyku ve egzersiz yaparken vücudunuzu doğru besinlerle doldurmak sağlıklı bir rutinin parçasıdır. Ancak iyi sindirim gibi vücudun diğer temel işlevlerini desteklemeye çalışıyorsanız, erkek sağlığı planınıza probiyotik eklemeyi düşünebilirsiniz.

Besin takviyeleri tablet, kapsül, toz veya sakız formunda olabilir. Eksikliğini hissedebileceğiniz organik veya inorganik bileşikleri sağlamaya çalışırlar. Örneğin, vücudunuz gıdaları sindirmek için besinleri parçalamakta zorlanıyorsa, doktorunuz bir takviye rejimi önerebilir. Sağlıklı sindirimi desteklemek için takviye kullanımından kaynaklanabilecek yaygın sorunlar şunlardır:

 • Vücudunuzun hangi takviyelere ihtiyacı olduğunu bilmemek
 • Hangi takviye markalarının güvenilir olduğunu bilmemek
 • Takviyelerinizin sindirime yardımcı olmak ve uygun bağırsak sağlığını korumak için uyum içinde çalışıp çalışmadığını bilmemek.
Erkekler icin Probiyotikler
Erkekler icin Probiyotikler

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bağırsak Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İyi sindirim ve tüm vücut sağlığı arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam eden sağlık uzmanları arasında bağırsak sağlığı büyük ilgi görmektedir. Bağırsak sağlığı, gastrointestinal (GI) sisteminizde yaşayan mikroorganizmaların dengesiyle ilgilidir. Bunu düşünmenin basit bir yolu, vücudunuzda yaşayan iki tür bakteri olduğudur: iyi ve kötü bakteriler.

Bağırsak florası olarak da bilinen GI yolunuzdaki iyi bakteriler sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Kötü bakteriler ise kendinizi hasta hissetmenize ve enfeksiyona neden olabilir. Dolayısıyla, GI yolunuzda daha fazla kötü bakteri varsa, mikroorganizmalarınız dengesiz hale gelir. İşte bu noktada, kötü bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için daha fazla iyi bakteri eklemeye ve böylece dengeyi yeniden kazanmaya karar verebilirsiniz.

İyi bağırsak sağlığını desteklemek ve belirli yiyecekleri yemenin istenmeyen yan etkilerini önlemek için probiyotiklerin reklamını yapan takviye markalarını zaten görmüş olabilirsiniz:

 • Karın şişkinliği
 • Rahatsızlık
 • Yellenme
 • Kabızlık
 • İshal

Probiyotikler Nedir?

Probiyotikler, vücudunuzun içinde doğal olarak yaşayan mikroorganizmaların ve mayaların bir kombinasyonunu içerir. Ancak tüm probiyotiklerin aynı olmadığını unutmamak önemlidir. Farklı türler farklı reaksiyonlar yaşamanıza neden olacaktır. Mağazalardan satın alabileceğiniz en yaygın iki probiyotik bakteri Lactobacillus ve Bifidobacteria’dır.

Erkekler için Probiyotikler

Erkeklerin bağırsak sağlığını desteklemek için probiyotik alıp almaması gerektiği sorusuna cevap vermek biraz daha karmaşıktır. Bunun nedeni, insanların sindirim sorunlarını bireysel olarak yaşamalarıdır. Örneğin hormonlarınızın, gıdaları sindirmek ve besinleri emmek için sindirim sisteminiz, organlarınız ve vücudun diğer bölgeleriyle birlikte çalışması gerekir.

Dolayısıyla, hormonal bir dengesizlik yaşıyorsanız veya farklı bir erkek sağlığı sorunu yaşıyorsanız, bir probiyotik sizin için başkası için olduğu kadar etkili olmayabilir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir