Bir Erkek Hangi Yaşta Libido Azalması Yaşar?

Libido azalması (veya düşük cinsel dürtü), tipik olarak altta yatan başka bir durumun işareti olduğundan, her yaştaki erkekleri etkileyebilir. Örneğin, sağlığınızda ilaç kullanımını gerektiren değişiklikler daha düşük bir cinsel dürtü yaşamanıza neden olabilir. Buna ek olarak, kariyeriniz, aileniz, mali durumunuz, sosyal veya romantik ilişkilerinizle ilgili olsun, daha yüksek düzeyde stres, depresyon veya endişe yaratan belirli yaşam olayları, erkeklik hormonlarının dengesini etkileyerek düşük libidoya neden olabilir.

Gerçek şu ki, erkekler her yaşta düşük libido yaşayabilir, ancak erkekler yaşlandıkça ve 50’li yaşlara ulaştıkça, enerjiyi azaltan, kilo alımını etkileyen veya seks arzusunu sınırlayan hem fiziksel hem de çevresel değişikliklerden geçmeye başlarlar.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Düşük Testosteron ve Düşük Libido Arasındaki İlişki

Testosteron, erkek vücudunun diğer işlevlerinin yanı sıra doğurganlık, cinsel dürtü, kas kütlesi ve kırmızı kan hücresi üretimini düzenlemekten sorumlu olan birincil erkek cinsiyet hormonudur. Ancak erkeklerin testosteron seviyeleri düşmeye başladığında, vücudun bu aynı bölgeleri değişmeye başlar ve düşük libido da dahil olmak üzere bazı yan etkiler geliştirir.

Düşük cinsel dürtüde olduğu gibi, Düşük Testosteron hızlı kilo alımı, depresyon, anksiyete, bazı ilaçlar vb. gibi diğer durumlardan kaynaklanır. Biri genellikle diğerinin işaretidir ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için bir erkek sağlığı uzmanından profesyonel yardım ve rehberlik gerektirir. Aslında, bazı yaşam tarzı değişiklikleri hormon seviyelerinizi yeniden dengelemenize yardımcı olabilir ve enerjinizi ve odaklanmanızı iyileştirirken sağlıklı bir cinsel dürtü kazanmanıza izin verebilir.

Bir Erkek Hangi Yasta Libido Azalmasi Yasar
Bir Erkek Hangi Yasta Libido Azalmasi Yasar

Düşük Cinsel Dürtü Hakkında Yaygın Yanlış Bilgiler

Düşük libido genellikle Erektil Disfonksiyon (ED) ile ilişkilendirilir. 50 yaşından itibaren (genellikle sigara içenler ve şeker hastaları arasında daha erken) ereksiyonlar değişir… yaşlı erkekler yalnızca cinsel fantezilerden ereksiyon yaratma yeteneğini kaybeder.

Bu iki durumun farkı şudur: Düşük cinsel dürtü, bir erkeğin cinsel uyarılma sırasında hala ereksiyon sağlayabildiği anlamına gelir. Süreç daha fazla zaman alsa ve o kadar uzun sürmese de, erkek erektil “memnuniyetsizlik” olarak adlandırdığı durumu yaşamaktadır, işlev bozukluğu değil.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir