Penisteki Lekeler için Ne Zaman Endişelenmeli

Penisteki lekeler, yumrular ve şişlikler utanç verici olabilir ve erkeklerin azınlığı için sağlık ve cinsel işlev sorunlarına neden olabilir. Penisteki lekelerin nasıl tedavi edildiğini, neyin yaygın olup neyin olmadığını ve şüpheniz varsa neden bir aile hekimine veya cinsel kliniğe gitmenin önemli olduğunu aktaracağız.

Erkeklerin penislerine kelimenin tam anlamıyla ve duygusal olarak aşırı derecede bağlı oldukları haberi her iki cinsiyet için de sürpriz olmayacaktır. Bir erkeğin erkeklik duygusu genellikle cinsel organıyla bağlantılıdır. Aşağıda göze hoş görünmeyen lekeler – özellikle de cinsel yolla bulaşanlar – sadece bir erkeğin gösterişine değil, aynı zamanda şanssız birkaç kişi için uzun vadeli sağlıklarına da zarar verebilir.

Yumrular ve Şişlikler

İyi haber şu ki, peniste görülen yumruların çoğu hem normal hem de zararsızdır. Erkekler genellikle lekeler, sivilceler, kızarıklıklar, yumrular veya şişlikler hakkında endişelenir, ancak unutmayın, lekeler ve sivilceler kişinin anatomisinin normal bir parçası olabilir.

En yaygın olanları arasında, penisin başını bir veya iki sıra halinde çevreleyen küçük ten rengi topaklar olan harika bir şekilde aliteratif inci penil papüller vardır – bunlar sadece penisinizin normal bir parçasıdır ve yakalanamaz veya geçemez.Nadiren, benzer görünümlü papüllerin tepesinde göbek deliği benzeri bir çukur olabilir ve penis boyunca dağılmış olabilir – bunların molluscum contagiosum olma olasılığı daha yüksektir.

Penisteki Lekeler
Penisteki Lekeler

En çok genç erkeklerde görülen bu hastalık, siğil virüsünün bir akrabasından kaynaklanır ve vücudunuz bunlardan kendiliğinden kurtulacaktır. Ancak, vücudun diğer bölgelerine veya diğer insanlara geçebileceğinden bunlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Fordyce Lekeleri yağ bezleridir – cilt için kalın nemlendirici benzeri bir madde üretirler, ancak vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi içlerinden kıl çıkmaz ve penisin başında veya gövdesinde küçük sarımsı veya beyaz lekeler olarak ortaya çıkarlar. Daha endişe verici görünebilirler, ancak yine de endişelenmeyin – yetişkin erkeklerin %95’inde vardır ve genellikle herhangi bir tedavi gerektirmezler.

Seks veya mastürbasyondan sonra ortaya çıkan sert bir yumru olan lenfosel daha da endişe verici görünebilir, çünkü genellikle kendi kendine oluşur. Endişelenmeyin; berrak lenf sıvısını (bağışıklık için önemlidir) tahliye eden lenf kanallarının geçici olarak tıkanmasından kaynaklanan bu şişlik genellikle kısa sürede geçer ve kalıcı bir soruna yol açmaz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir