Erkeklerde İdrar Enfeksiyonu

Erkeklerdeki idrar enfeksiyonlarının çoğuna bağırsaklarınızdan gelen mikroplar (bakteriler) neden olur. Bağırsaklarınızda zarar vermezler ancak vücudunuzun diğer bölgelerine girerlerse enfeksiyona neden olabilirler. Bazı bakteriler dışkınızı yaptıktan sonra arka pasajınızın (anüs) etrafında bulunur. Bu bakteriler bazen idrarı mesanenizden geçiren boruya (üretra) ve mesanenize gider. Bazı bakteriler idrarda gelişir ve enfeksiyona neden olmak için hızla çoğalır.

İdrar enfeksiyonu doktorlar tarafından genellikle idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olarak adlandırılır. Enfeksiyon sadece mesane ve üretrada olduğunda, buna alt İYE denir. Eğer yukarı doğru ilerleyerek bir ya da her iki böbreği de etkilerse o zaman üst İYE olarak adlandırılır. Böbrekler enfeksiyondan zarar görebileceğinden, bu durum alt İYE’lerden daha ciddi olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Erkeklerde İdrar Enfeksiyonuna Ne Sebep Olur?

Bazı durumlarda altta yatan bir sorun erkeklerde İYE gelişme riskini artırabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Büyümüş bir prostat bezi.
 • Mesane veya böbrek sorunları. Örneğin, böbrek taşları veya idrarın birikmesine ve düzgün boşalmamasına neden olan durumlar.
 • İdrar sondasına sahip olmak.
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi.

Diğer durumlarda İYE görünürde bir neden olmaksızın ortaya çıkar. Mesane, böbrek, prostat bezi veya bağışıklık sistemi ile ilgili tanımlanabilecek herhangi bir sorun yoktur.

Ortalama bir yetişkin hastada idrar çıkışı şu şekilde olmalıdır: 0,5-1 ml/kg/saat. Bu, ortalama 70 kg’lık bir erkeğin saatte 35-70 ml idrar üretmesi gerektiği anlamına gelir. Yaşlı hastalarda idrar çıkışı azalır ve hedef idrar çıkışı 0,25-0,5 ml/kg/saat olmalıdır. Bu, 65 yaşın üzerindeki 70 kg’lık bir erkeğin saatte 17,5-35 ml üretmesi gerektiği anlamına gelir.

İdrar Enfeksiyonu Nedir
İdrar Enfeksiyonu Nedir

Erkeklerde İdrar Enfeksiyonu Belirtileri

Erkeklerde İYE belirtileri enfeksiyonun nerede oluştuğuna bağlı olarak değişir. Mesanedeki enfeksiyon (sistit) genellikle mesanenin boşaltılması sırasında ağrıya neden olur ve idrarın daha sık yapılmasına yol açar. Genellikle her seferinde daha az miktarda idrar çıkar. Karnın alt kısmında (abdomen) da ağrı olabilir. İdrar bulanık, kanlı veya kokulu olabilir. Yüksek ateş (ateş) olabilir.

Böbreklerdeki enfeksiyon belde (sırtın böbreğin üzerinde kalan tarafı) ağrıya ve yüksek ateşe neden olabilir. Hasta hissetmeye veya hasta olmaya (kusma) veya genel olarak iyi hissetmemeye yol açabilir Bazı yaşlı erkeklerde, herhangi bir gerçek idrar semptomu olmasa bile, tek semptom yakın zamanda başlayan kafa karışıklığı veya genel olarak iyi hissetmeme olabilir.

Herhangi Bir Test Gerekli Mi?

Bir idrar testi tanıyı doğrulayabilir ve enfeksiyona neden olan mikrobu (bakteriyi) tanımlayabilir. Bir kereye mahsus bir enfeksiyonda başka testler genellikle gerekli değildir. Ancak altta yatan bir sorundan şüpheleniliyorsa doktor böbrek, prostat bezi veya mesane testleri önerebilir. Enfeksiyon bir antibiyotik ilacı ile geçmiyorsa veya varsa altta yatan bir sorun olması daha olasıdır:

 • Böbreğin enfekte olduğunu düşündüren belirtiler (sadece mesane değil).
 • Tekrarlayan idrar enfeksiyonları, örneğin altı aylık bir süre içinde iki kez.
 • Geçmişte böbrek taşı veya hasarlı böbrek gibi böbrekle ilgili sorunlar.
 • İdrar akışında bir tıkanıklık olduğunu düşündüren belirtiler.
 • Antibiyotik tedavisinden sonra da devam eden kan lekeli idrar.

İYE testleri şunları içerebilir:

 • Arka pasajın (rektum) muayenesi ile prostat bezinin incelenmesi.
 • Prostatı kontrol etmek için genel bir kan testi veya prostat spesifik antijen veya PSA adı verilen spesifik bir kan testi.
 • Böbreklerin veya mesanenin ultrason taraması gibi bir taraması.
 • Böbrek taşı aramak için bir röntgen.
 • Özel bir teleskopla mesanenin içine bakılması (sistoskopi).
 • Mesanenin ne kadar iyi çalıştığını görmek için ürodinamik testler adı verilen testler.

Erkeklerde İdrar Enfeksiyonunun Tedavisi Nedir?

 • Kısa bir antibiyotik kürü genellikle enfeksiyonu hızla temizleyecektir. Bu süre erkeklerde genellikle yedi gündür (kadınlarda genellikle daha azdır). Antibiyotik tedavisi tamamlandıktan sonra belirtiler geçmediyse veya geçmek üzereyse ya da tedavi sırasında belirtiler kötüleşiyorsa tıbbi yardım alınmalıdır.
 • Parasetamol veya ibuprofen genellikle herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya yüksek ateşi (ateş) hafifletecektir.
 • Ateş varsa vücutta sıvı eksikliğini (dehidrasyon) önlemeye yardımcı olmak için bol miktarda içecek tüketin.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir