Adet Oldum Ama Hamile Olabilir Miyim?

Adet döneminde hamile kalamayacağınızı duymuş olabilirsiniz, ancak bu tamamen doğru değil. Adet döneminde veya adet döneminde hamile kalma olasılığınız düşük olsa da, yine de ayın bu zamanında hamile kalma ihtimaliniz çok düşüktür. Hamile kalma şansınızı ve adet döngünüzün doğurganlık pencerenizi nasıl etkilediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Adetimde Hamile Kalma Şansım Nedir?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız çok düşüktür. Bununla birlikte, korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, adet döneminiz boyunca hamile kalmanız hala mümkündür. Bunun nasıl olabileceğini anlamak için adet döngünüzün nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

  • Döngünüz adetinizin ilk gününde başlar ve bir sonraki adetinizin ilk gününe kadar sürer.
  • Bir sonraki adetinizin başlamasından yaklaşık 10 ila 16 gün önce, yumurtalıklarınızdan biri yumurta bıraktığında yumurtlarsınız.
  • Yumurtladığınızda, artık boş olan folikül progesteron hormonunu üreten korpus luteumu geliştirdiğinde Luteal faza girersiniz.
  • Rahminizdeki astar, döllenmiş bir yumurtanın implante edilmesine hazırlık olarak kalınlaşır.
  • Hamile kalmadıysanız, yumurta rahme geçer, hormon seviyeleri düşer ve bir sonraki adetiniz başlarken rahim iç tabakası dökülür.
Adet Oldum Ama Hamile Miyim
Adet Oldum Ama Hamile Miyim

Adetim Bittikten Birkaç Gün Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Mümkün, ama aynı zamanda olası değil. Bununla birlikte, doğum kontrolü olmadan cinsel ilişkiye girerseniz, her zaman hamilelik riski vardır. Erken yumurtlarsanız – kısa adet döngünüz olduğunda – ayın bu zamanında hamile kalabilirsiniz. Bununla birlikte, döneminizi bitirdikten sonra doğurganlık pencerenize girersiniz, bu da yumurtlamaya yaklaştıkça hamile kalma şansınızın arttığı anlamına gelir. 

Adetimden Hemen Önce Hamile Kalabilir Miyim?

Adetinizden iki veya üç gün önce cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalma olasılığınız oldukça düşüktür. Yumurtanız serbest bırakıldıktan sonra yaklaşık 12 ila 24 saat yaşadığından, bu, yumurtlamadan hemen sonra doğurganlık pencerenizin kapandığı anlamına gelir. Ancak her zaman hamilelik riski vardır. Hamile kalma şansını hesaplamak için aracımızı kullanın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir