Testosteronu Artırmanın 4 Doğal Yolu

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, düşük testosteron 30 yaşın üzerindeki her 4 erkekten yaklaşık 1’ini etkilemektedir, ancak her 20 erkekten yalnızca 1’i düşük T ile bağlantılı klinik semptomlar yaşayacaktır ve testosteronu replasmanı yalnızca semptomların varlığında düşünülmelidir. Düşük T’nin yaygın semptomları arasında saç dökülmesi, cinsel dürtüde azalma, ruh hali değişimleri, kas kütlesinde kayıp, erektil disfonksiyon ve kemik kütlesinde azalma sayılabilir.

Durumunuzu değerlendirmek için bir erkek sağlığı uzmanıyla görüşmeniz önerilir. Doktorunuz mevcut hormonal ve diğer laboratuvar eksikliklerinizi belirleyebilir ve size uygun bir tedavi planı tasarlayabilir. Bununla birlikte, testosteronu artırmanın doğal yollarla yükseltmenize yardımcı olabilecek, kendi başınıza günlük rutininize dahil edebileceğiniz belirli davranışlar ve yaşam tarzı değişiklikleri de vardır.

Testosteronu Artirmanin Dogal Yollari
Testosteronu Artirmanin Dogal Yollari

Testosteronu Yükseltmeye Yardımcı Olacak Doğal Yollar

  1. Yiyecek Seçeneklerinizi Yeniden Değerlendirin: Diyabet veya hızlı kilo alımı gibi bazı sağlık koşulları, erkeklerin düşük T semptomları yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle, düzenli kuvvet antrenmanı ile eşleştirilmiş kilo kaybı, testosteron seviyelerinizin yanı sıra genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde testosteron artırıcı gıdalar (D Vitamini, yeşil yapraklı sebzeler ve zencefil) gibi olumlu değişiklikler yapmak da hormonlarınızı yeniden dengelemenize yardımcı olabilecek daha fazla besin sağlayabilir.
  2. Daha Fazla Uyuyun: Uyku yoksunluğu, sağlıklı hormonal dengeyi büyük ölçüde etkileyebilir. Bir çalışmada, yalnızca bir haftalık kısıtlı uykudan sonra, çalışmanın katılımcılarının (genç, sağlıklı erkekler) testosteron seviyelerinde önemli bir düşüş yaşadıklarını bildirdi.
  3. Rahatlamak için Zaman Bulun: Stres (veya kortizol) depresyon, anksiyete, uyku yoksunluğu vb. dahil olmak üzere diğer ciddi erkek sağlığı sorunlarına yol açabilir. Hormonal dengenizi de olumsuz etkileyebilir. Aslında, araştırmalar daha yüksek kortizol seviyelerinin düşük T seviyelerindeki azalmayla nasıl bağlantılı olduğunu göstermeye devam etmektedir. Daha yüksek kortizol seviyeleri de kilo alımına neden olabilir – düşük T’ye katkıda bulunan bir başka faktör. 
  4. Alkol Alımınızı Azaltın: Kırmızı şarap ve alkol ölçülü olarak kabul edilebilir olsa da, uzun süre alkol almak testosteron seviyenizi düşürebilir.

Doğal ilaçlar testosteron seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olsa da, bireysel semptomlarınızı yönetmek ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenizi sağlamak için en etkili tedavi planını aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu bir erkek sağlığı uzmanıyla görüşmektir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir