Portakal Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebekler, 8 ila 10 aylıkken, diğer parmak gıdalarla birlikte portakal dilimleri yiyebilirler – kıskaç kavramayı geliştirdikten ve baş parmakları ile işaret parmakları arasında yiyecek parçalarını alabildiklerinde. Portakal ve mandalina gibi diğer turunçgilleri de bebeğinize verebilirsiniz.

Narenciye asidik olduğundan, çok fazlası gastroözofageal reflüyü kötüleştirebilir veya pişiğe neden olabilir – eğer bebeğinize portakal dilimleri verdiğinizde bu olursa, narenciyelerini azaltın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Portakal Bebekler İçin Sağlıklı Mı?

Portakallar ve diğer turunçgiller C vitamini ile doludur, bu nedenle küçük çocuğunuz için harika bir besindir. Uzmanlar, bir yaşına kadar olan bebeklerin günde 40 ila 50 miligram C vitamini almasını ve bir portakalın ortalama olarak yaklaşık 60 miligram C vitamini almasını tavsiye ediyor.

C vitamininin vücutta pek çok önemli işlevi vardır: Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur; demir emilimini destekler; ve yara iyileşmesinde rol oynayan kolajen yapımına yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda bir antioksidandır ve vücudunuzu kardiyovasküler hastalıklardan, inflamatuar bozukluklardan ve bazı kanser türlerinden korumaya yardımcı olabilir.

bebeklere mandalina ve portakal ne zaman verilir
bebeklere mandalina ve portakal ne zaman verilir

Bebeklerin Portakallara Alerjisi Olabilir Mi?

Portakal ve turunçgiller, çocuklar için en yüksek alerjen gıdalardan biri değildir. Ancak herhangi bir gıda alerjiye neden olabileceğinden, gıda alerjisi belirtilerinin farkında olmak iyidir. Uzmanlar, yeni bir gıdayı tanıtırken, onu kreş veya restoran yerine bebeğinize evde vermenizi önerir. Yeni bir şey sunmadan önce üç ila beş gün servis yapın ve sabah verin; bu şekilde bebeğinizi bir reaksiyon için izleyebilir ve buna neyin sebep olduğunu bilebilirsiniz.

Besin alerjisinin belirtileri yüzde şişme (dil ve dudaklar dahil), deri döküntüsü, kurdeşen, hırıltılı solunum, kusma ve ishaldir. Bebeğinizin vücudunun birçok yerinde semptomlar varsa (anafilaksi) veya yeni bir yemek denedikten hemen sonra nefes almakta zorlanıyorsa, 112’i arayın.

Bebeğinize Portakal Nasıl Verilir?

Bebeğiniz parmak gıdaları yemeye ilk başladığında, portakalları onlar için lokma büyüklüğünde (1/2 inçten büyük olmayan) kesin. Küçük mandalina portakalları harika bir bebek mamasıdır, ancak muhtemelen dilimleri bebeğinizin rahatça çiğneyebileceği kadar küçük hale getirmek için ikiye kesmeniz gerekecektir. Daha büyük parçalar yumuşak ve yemesi kolay görünebilir, ancak bunlar kaygandır ve yanlışlıkla bebeğinizin boğazından aşağı kayarak boğulmasına neden olabilir. Bebeğinizin portakalın özünü veya zarını çiğnemekte zorlandığını fark ederseniz, onlara servis etmeden önce mümkün olduğunca soyun veya kesin.

Bebeğiniz için portakal hazırlamanın birçok yolu vardır. Renkli bir meyve salatası içinde diğer yumuşak meyveler (küçük parçalar halinde çilek ve muz gibi) ile karıştırılmış portakal parçalarına sahip olmak isteyebilirler. Küçük çocuğunuzun içmesi için portakalları diğer meyve ve sebzelerle bir smoothie haline getirebilirsiniz. Portakallar, kraker ve peynir gibi diğer parmak gıdaların yanında harikadır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir