Osteopati Nedir Osteopati Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir osteopat, küçük ve büyük yumuşak doku ve eklem yaralanmalarını tedavi eden kas-iskelet sistemi ağrısı uzmanı olarak kabul edilebilir. Bir osteopat vücuttaki eklem ve yumuşak doku yapılarını tedavi edebilir: parmaklar, bilekler, dirsekler, omuzlar, dizler, ayaklar ve tabii ki omurga.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Osteopati Nedir?

Osteopatik tıp, tüm vücut sistemlerinin birbiriyle ilişkili olduğu fikrine dayanır. Osteopatlar tüm insanı tedavi etmeye odaklanır. Osteopatik tıp 100 yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Kurucusu Andrew Taylor Still, vücudun yapısıyla ilgili sorunları düzeltmenin vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olabileceğini düşündü. Yine de İç Savaş sırasında pratik yapan, omurga problemlerinin tüm organlara sinir sinyalleri gönderebileceğine ve sizi hasta edebileceğine inanıyordu. Sinirleri sağlıklı bir duruma getirmek ve vücudun kendini iyileştirebilmesi için dolaşımı teşvik etmek amacıyla osteopatik manipülasyon tedavileri geliştirdi.

Bu alandaki önemli bir fikir, birçok hastalığın vücudun sinirleri, kasları ve kemikleri içeren kas-iskelet sistemi içindeki sorunlardan kaynaklanması veya bunlara neden olmasıdır. Sağlık sorunlarını önlemek veya tedavi etmek için tüm vücut parçalarınızın birlikte nasıl çalıştığına daha fazla dikkat eder. Ve bu konuda özel eğitim alıyorlar. Osteopatik tıp, sadece belirli kısımlar veya semptomlarla değil, tüm vücudunuzla ilgilidir. Yani, diyelim ki diz ağrısı ile gelirseniz, muhtemelen dizinizden daha fazlasına bakacaklardır.

Osteopati Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteopatik Manipülasyon Tedavisi (OMT) Osteopati doktorları, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına kelimenin tam anlamıyla uygulamalı bir yaklaşım benimserler. Osteopatik manipülasyon tedavisi (OMT), vücudunuzdaki yapısal dengesizlikleri düzeltmeye, dolaşımı iyileştirmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Osteopati Nedir
Osteopati Nedir

Osteopati Neye İyi Gelir?

Osteopati, kas-iskelet sistemini manipüle ederek ve güçlendirerek tüm vücut sistemlerinde sağlığı iyileştirmeyi amaçlayarak, ilaçsız, invazif olmayan bir manuel terapidir. Osteopatik bir doktor kaslara, eklemlere ve omurgaya odaklanacaktır.

Kimler Osteopat Olabilir?

Osteopat olmak ne kadar sürer? Bir lisans derecesi almalı, tıp fakültesini tamamlamalı, ikamet eğitimini tamamlamalı ve lisans sınavlarını geçmelidir. Bu en az 12 yıl sürer.

Lisans

Tüm doktorlar gibi, osteopatik doktorlar da eğitimlerine dört yıllık bir lisans programında başlar. Osteopat olmak isteyen biri için lisans eğitimi yoktur, ancak osteopatik tıp okulları mikrobiyoloji, fizik, biyokimya, insan anatomisi ve matematik dersleri almış adayları tercih eder.

Osteopatik Manipülatif Tedavi

Hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için osteopatik manipülatif tedavi (OMT) kullanabilmeleridir. Sinirlerinizdeki ve kaslarınızdaki sıkılık ve kısıtlamanın başka problemlerden kaynaklanabileceğine veya bunlara yol açabileceğine inanıyorlar. Bu nedenle, hareket alanınızdaki herhangi bir kısıtlamayı düzeltmek için eklemlerinizi ve dokularınızı nazikçe hareket ettirmek için ellerini kullanırlar. Uygulama, aşağıdakileri içeren teknikleri içerir:

 • Yumuşak doku. Kaslarınızda gerginlik ve baskı hissedeceksiniz.
 • Kas enerjisi. Bu teknikte, bu hareketi karşılarken kaslarınızı belirli bir yönde hareket ettirirsiniz. Push-pull’u düşünün.
 • Miyofasyal gevşeme. Kemiklerinizi, kaslarınızı ve organlarınızı çevreleyen bağ dokusu tabakası olan fasyadaki gerilimi serbest bırakmak için sert ancak hafif bir baskı uygular.
 • Osteopatik kraniyal manipülatif tıp. İyileşmeyi teşvik etmek için kafatasınıza yumuşak bir baskı uygular.

Bazıları bu doğal tedavinin bazı durumlar için ilaç veya ameliyat yerine yardımcı olduğunu buluyor. Genellikle kas ağrısı için kullanılır, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir:

 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Spor yaralanmaları
 • Karpal tünel sendromu gibi tekrarlayan stres yaralanmaları
 • Migren dahil bazı baş ağrıları
 • Astım
 • Sinüs sorunları
 • Adet sancısı

Bazı pediatrik doktorlar astım, kulak ağrısı ve kolik tedavisine yardımcı olmak için OMT’yi kullanır. Şimdiye kadar, OMT’nin çocuklarda kullanımına ilişkin çok az sayıda iyi çalışma yapılmıştır. Sonuçlar karıştırıldı. Tedaviden sonra bir veya iki gün ağrı hissedebilirsiniz. Genellikle başka bir yan etkisi yoktur. Durumunuza bağlı olarak, ilaç veya ameliyat gibi başka tedavilere de ihtiyacınız olduğunu görebilir.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir