Prostat Kanserinin Önlenmesi

Prostat kanseri erkekler arasında yaygın bir kanser türüdür. Ortalama olarak erkekleri daha geç yaşlarda, özellikle de 65 yaşından sonra etkiler. Doğal olarak, ülkenin dört bir yanındaki erkeklerin bu hastalık ve nasıl güvenli bir şekilde önlenebileceği hakkında soruları vardır.

Bu konuyu derinlemesine incelemeden önce, bazı erkekleri prostat kanseri açısından daha yüksek risk altına sokabilecek olası senaryoları belirleyelim:

  • Yaşınız: Yukarıda belirtildiği gibi, prostat kanseri 60’lı yaşlardaki erkekler arasında daha yaygındır ve 40 yaşın altındaki erkeklerde görülme olasılığı daha düşüktür.
  • Genetiğiniz: Yakın ailenizin veya akrabalarınızın bazı üyeleri prostat kanserine yakalanmışsa, daha yüksek risk altında olabilirsiniz; ancak, ailenizde hiç kimseye teşhis konulmamış olsa bile bu hastalığa yakalanabileceğinizi unutmamak önemlidir.

Bunlar prostat kanseri ile ilişkili olası risklerden sadece birkaçıdır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da, yukarıda bahsedilen risk faktörlerinden herhangi birine sahip olsanız bile, bu hastalığa yakalanmayabileceğinizdir. Ve nispeten, herhangi bir risk faktörünüz yoksa, yine de prostat kanserine yakalanabilirsiniz.

Erken müdahale, herhangi bir hastalığa karşı en iyi savunmadır. Ancak prostat kanseri söz konusu olduğunda, erkeklerin semptomlarını hemen tespit etmeleri daha zor olabilir. Bunun nedeni nedir? Çoğu erkek prostat kanserinin erken evrelerinde belirti göstermez ve bazı erkeklerde hiçbir belirti görülmez. Her insan farklıdır ve prostat kanserini bireysel olarak yaşayacaktır. Bununla birlikte, yaygın prostat kanseri semptomlarının şunları içerebileceğini unutmamak önemlidir:

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar akışında yavaşlama
  • İdrarınızda veya meninizde kan izleri
  • Erektil Disfonksiyon (ED)

Prostat bezi penis ile mesane arasında yer aldığından, özellikle prostat bezi büyümüşse, bazı erkekler otururken de ağrı veya rahatsızlık hissedebilir.

Prostat Kanserinin Onlenmesi
Prostat Kanserinin Onlenmesi

Erkekler Prostat Kanserini Nasıl Önleyebilir?

Prostat kanseri gelişimini önlemenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir yolu olmamasına rağmen, birçok tıp uzmanı risklerinizi azaltmaya yardımcı olmak için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı önermektedir.

Genel sağlığınıza dikkat etmeniz, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için riskin azalmasıyla ilişkilidir. Bu, bol miktarda meyve ve sebze yemek, fiziksel aktiviteyi rutininize dahil etmek ve sigara içmek gibi vücudunuza zarar verebilecek kötü alışkanlıklardan kaçınmak anlamına gelir. Ancak herkesin vücudu farklı olduğundan, önerdiğimiz bir numaralı prostat kanseri önleme ipucu, bir erkek sağlığı uzmanıyla görüşmektir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir