Hamileyken veya Emzirirken Botoks yapılır mı?

Yüzünüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak istiyorsanız Botoks mükemmel bir tedavi yöntemidir. İster düzenli olarak Botoks yaptırıyor olun ister yaptırmayı düşünüyor olun, hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız planlarınızı askıya almanız gerekebilir.

ilk defa botoks yaptiranlar 194

Kadınların hamilelik boyunca en iyi şekilde görünmek ve hissetmek istediklerini deneyimlerimizden biliyoruz. Doğum yaşam rutininizin dışında psikolojik ve fiziksel bazı stresleri içeren bir deneyim olduğundan eski günlerdeki formunuzu aramak doğaldır. Hamileyken veya emzirirken Botoks yapılamaması alternatifiniz olmadığı anlamına gelmez. Hamileyken veya emzirirken Botoks tavsiye edilmemektedir. Bunun sebepleri ve Botoks’a alternatif olarak bu dönemlerde yapılabilecek alternatif tedaviler bu yazıda anlatılacaktır.

Botoks hamilelikte güvenli midir?

Bu sorunun kısa cevabı, “Botoks’u hamilelik ve emzirme döneminde önermiyoruz”, ancak bunun iyi bir nedeni var. Botoks kendi türünde bilimsel olarak en çok çalışmaya konu olan ve araştırılan tedavi olmasına rağmen, Botoksun hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını söylemek için yeterli kanıt yoktur. Zira gebe ve hamilelerde Botoks etkileri ile ilgili deneysel çalışma yapılamamaktadır.

Botoks, botulinum toksininden elde edilen bir ilaçtır ve hem kozmetik tedavilerde hem de bazı tıbbi durumların tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar yüz kaslarını zayıflatır ve çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

FDA’e göre Botox, hamilelik sırasında Kategori C ilacıdır; bu, ilacın güvenli veya güvensiz olduğunu kanıtlamak için yeterli veya özel çalışma yapılmadığı anlamına gelir. Botoksun hamilelik sırasında fetüse zararlı olduğunun kanıtlanmamıştır, ancak aynı zamanda %100 güvenli olup olmadığı konusu da kesin değildir; bu nedenle her zaman tedbirli davranırız.

Kategori C, tedavinin kullanılması için kadına sağlanacak faydanın fetusa yönelik potansiyel riskten daha ağır basması gerektiği anlamına gelir. Örneğin migren için botoks kullanılıyorsa botoks önerilebilir ancak kozmetik amaçlı olarak bu durum genellikle söz konusu değildir.

Sonuç olarak hastalarımıza bebek doğana ve artık emzirme bitene kadar Botoks enjeksiyonlarını ertelemeyi öneririz.

Hamilelikte Botoks yaptırmanın olası komplikasyonları

İçerdiği riskler nedeniyle, botoksun hamilelikteki etkileri üzerine çok az çalışma yapılmıştır ve bu da komplikasyonların neler olabileceğini anlamayı zorlaştırmaktadır. Hamilelik sırasında alınan herhangi bir yeni ilaçta olduğu gibi temel endişe her zaman çocukta doğum anomalileridir. Ancak bunu destekleyecek yeterli kanıt da yoktur.

Botoks yaptırdıktan sonra hamile olduğunuzu öğrenirseniz ne olur?

Botoks yaptırdıysanız ve sonrasında hamile olduğunuzu öğrendiyseniz hâlâ güvende olup olmadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Hamile olduklarını fark etmedikleri halde botoks yaptıran hamile kadınlar üzerinde çalışmalar yapılmış ve herhangi bir istenmeyen etki kaydedilmemiştir.

Emzirme döneminde botoks yapılabilir mi?

Doğum yaptıktan sonra botoks yaptırabilirsiniz ancak, emzirirken botoks için biraz daha beklemeniz gerekebilir. FDA’e göre Botoks’un anne sütünü etkileyip etkilemediği bilinmiyor, bu nedenle emzirme döneminde de Botoks yaptırmanız genellikle önerilmez.

Botoksun kan dolaşımınıza girmeyebileceğini öne süren araştırmalar var, ancak veriler ve kadınların anlaşılır bir şekilde bu çalışmaya katılmak istememesi nedeniyle bu veriler yetersizdir. Tıbbi nedenlerden dolayı Botoks yaptırmıyorsanız (migren, diş sıkma), genellikle bebeğiniz sütten kesilene kadar beklemek daha iyidir.

Gebelikte Botoks’un güvenli alternatifleri

Hamileyken veya emzirirken hala en iyi şekilde görünmek ve hissetmek istediğinizi anlıyoruz. Botoks’un sonuçlarını %100 alamasanız da tekrar Botoks yaptırana kadar ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Aşağıdaki listeye bir göz atın:

Hydrafacial

Hydrafacial, genel cilt cildinizin güzelleşmesine yardımcı olabilir. Bu tedavi cildinizi temizlemek, ölü derileri ortamdan uzaklaştırmak ve nemlendirmek için beş adımlı bir işlem kullanır. Hydrafacial cildinizin parlak kalmasını sağlar. Bu tedavi hamilelik sırasında tamamen güvenlidir ve hamileliğiniz boyunca cildinizi nemli ve sağlıklı tutarak iyi görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling cildinizin epidermisini ve dermisini uyararak yeni hücrelerin büyümesini teşvik ederek cilt tonunu ve dokusunu iyileştirir. Farklı türde kimyasal peelingler mevcuttur ve bunlar genellikle hamilelik açısından güvenlidir, bu nedenle daha fazla bilgi için lütfen bir profesyonel ile iletişime geçin.

Evde Bakım

Cilt bakımı uzmanlarımızdan biriyle bir görüşme planlayın. Size hamilelik açısından güvenli cilt bakım ürün gruplarını tanıtacaklar ve cildiniz için en iyi ürünleri seçecekler. Bebeğinizi büyütürken kliniklerimizden uzakta olsanız bile güzel, parlak cildin keyfini çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir