Erkeklerin Göz Ardı Etmemesi Gereken Mesane Sorunları

Orta yaşlı erkeklerde idrar sorunları sinir bozucu ve utanç verici olabilir ve genellikle prostat büyümesinden kaynaklanır. Bununla birlikte, prostat kanseri gibi daha ciddi bir durumun göstergesi de olabilirler. Dikkatli olmanın neden önemli olduğunu ve kendi kendine yardım ipuçlarını paylaşıyoruz.

Bilgelik, anlayış, bakış açısı. Yaşlanmak erkekler için birçok beklenmedik fayda sağlayabilir – prostat büyümesi kesinlikle bunlardan biri değildir. Mesane altında yer alan bu mütevazi küçük bez sadece bir ceviz büyüklüğünde olabilir, ancak bir erkeğin cinsel ve idrar sağlığında büyük bir rol oynar, seminal sıvı üretir ve yaşlandıkça idrar işlevselliğini etkiler.

Erkeklerin Goz Ardi Etmemesi Gereken Mesane Sorunlari
Erkeklerin Goz Ardi Etmemesi Gereken Mesane Sorunlari

Akışı Engellemek

İyi huylu prostat hipertrofisi (BPH) olarak da bilinen prostat büyümesi ergenlik döneminde başlar. Bir erkek 50 yaşına geldiğinde prostat giderek o kadar büyüyebilir ki idrarın mesaneden dışarı akışını engeller.

Bunu telafi etmek için mesane daha kaslı ve hassas ya da ‘aşırı aktif’ hale gelir ve bu da idrar akışının zayıf olması, mesanenin sık ama tam olarak boşalmaması, daha sık idrara çıkma ihtiyacı özellikle geceleri sinir bozucu olabilir. Arada idrar sızıntısı ve hatta idrar kaçırma ve mesane rahatsızlığı gibi sorunlara yol açar.

Mesane tam olarak boşalmadığı için prostat büyümesi olan erkekler idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkındır. Bunlar alt karın ağrısına, sık idrara çıkmaya ve bazen ateşe ve idrarda kana neden olabilir. Yaşlı erkeklerde enfeksiyonlar kafa karışıklığına ve titremeye de neden olabilir. Erkekler ayrıca belden kasıklara kadar her yerde şiddetli ağrıya ve bazen idrarda kana neden olabilen böbrek taşlarından da muzdariptir. Benzer şekilde, iltihaplı bir prostat (prostatit) peniste, testislerde, anüste ve alt karın bölgesinde ağrıya ve sık idrara çıkma isteğine neden olur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir