Anında Enerji ve Güç Veren Besinler

Sık sık gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiden yoksun olduğunuzu hissediyor musunuz? Yorgun hissetmekten bıktınız mı? Günlük taahhütlerinizi yerine getirmek için mücadele ediyor musunuz? İşlerinizi halletmenize yardımcı olması için kahve ve sağlıksız enerji içecekleri gibi uyarıcılara çok mu güveniyorsunuz? Enerji ve motivasyon eksikliğiniz varsa, sorun diyetiniz olabilir. Düzenli olarak tüketirseniz enerji seviyenizi artıracak sağlıklı yiyecek ve içeceklerin bir listesi:

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yulaf Ezmesi

Hızlı bir enerji artışına ihtiyacınız olduğunda, bir şeker çubuğuna ulaşmak için cazip hissedebilirsiniz. Çikolatayı almadan önce, bunun yerine bir kase yulaf ezmesi yemeyi düşünün. Bir şeker çubuğu size kısa bir süre için ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir, ancak vücudunuz insülin adı verilen bir hormonu daha fazla salgıladığında tekrar çarpmadan önce. Yulaf ezmesi sizin için şekerden daha iyidir. Yavaş salınan karbonhidratlar içerir. Bu yavaş salınan karbonhidratlar, enerji çarpması olmadan size daha uzun süre enerji sağlar.

Sabahın ortasında enerjinizin kalmadığını düşünüyorsanız, her gün kahvaltınızda yulaf ezmesi yemeyi düşünün. Sabahları kahvaltıda yulaf ezmesi yapmaya vaktiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? Gerçekte, yulaf ezmesi yapmak uzun sürmez. İki dakika mikrodalgada pişirmeden önce sütle karıştırdığınız yulaf ezmesi paketlerini satın alabilirsiniz. Hemen hemen tüm tuğla ve harç süpermarketlerinde ve çevrimiçi olarak satın alınabilirler.

Aninda Guc Veren Besinler
Aninda Guc Veren Besinler

Kaju

Atıştırmalık olarak her gün bir porsiyon kaju fıstığı yemek, sağlığınızı iyileştirecek ve size ekstra enerji sağlayacaktır. Kaju fıstığı sağlıklı tekli doymamış yağlar, karbonhidratlar, lif ve protein içerir. Ayrıca kaju, manganez, magnezyum ve bakır gibi mineraller içerir. Bu mineraller ile enerji üretimi arasında bir bağlantı vardır. Gün içinde işteyken enerji seviyelerinizin düşmeye başladığını düşünüyorsanız, bir avuç kaju yemeyi düşünün. Ancak, kilonuzu kontrol etmeye çalışıyorsanız, herhangi bir günde çok fazla kaju tüketmemeye çalışın. Sağlıklı yağlar sağlığınız için iyidir, ancak bunları aşırı tüketmekten yine de kilo alabilirsiniz.

Mercimek

Mercimek ve diğer baklagiller, düşen enerji seviyelerini geri kazanmak için mükemmel bir seçimdir. Mercimek lif ve yavaş salınan karbonhidratlar içerir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin yapmak için gerekli olan demirle doludurlar. Hemoglobin, oksijeni vücudunuzdaki hücrelere, dokulara ve organlara taşır. Mercimek ve baklagillerdeki folat da yemeğinizi enerjiye dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Mercimek kullanarak nasıl pişireceğinizden emin değilseniz, onları çorbalara, salatalara veya pirinç yemeklerine eklemeyi düşünün. Biraz mutfak ilhamına ihtiyaç duyan herkes için internette mercimek içeren tarifler bulabilirsiniz.

Fasulye

Fasulye genel sağlığınız için mükemmeldir çünkü lif, protein, antioksidanlar ve yavaş salınan karbonhidratlar bakımından zengindirler. Yavaş salınan karbonhidratlar içeren herhangi bir yiyecek, kan şekerinizi stabilize edecek ve gün boyunca size ekstra enerji sağlayacaktır. Fasulyelerin çoğu besinsel olarak benzerdir, bu yüzden en çok sevdiğinizi seçin. Fasulye çorbalarda, soslarda ve salatalarda harikadır. Yemek kitaplarında ve internette pek çok fasulye tarifi var.

Muz

Muz diğer meyve türlerinden daha az su içerir. Daha az suya sahip oldukları için ağırlık başına daha fazla kalori ve karbonhidratları vardır. Muz glikoz, fruktoz ve sakaroz içerir. Üç tür şekerin kombinasyonu, muzların vücudunuzu beslemek için hem anında hem de yavaş salınan enerji sağladığı anlamına gelir.

Yeşil Çay

Kahve gibi yeşil çay da kafein içerir. Bununla birlikte, bazı insanlar yeşil çay içmenin onlara bir fincan kahveden daha istikrarlı bir enerji sağladığını düşünüyor. Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir ve uykusuzluk veya kaygı çekiyorsanız sizin için daha sağlıklı olabilir. Ek olarak yeşil çay, L-theanine adı verilen bir amino asit içerir. L-theanine, bilişsel işlevi geliştirmek için kafein ile birlikte çalışabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir